Nezaměstnanost je v Česku pořád nízká. Blíží se ale nárůst, varují experti

Přidat na Seznam.cz

V České republice je bez práce pouhé minimum lidí. V říjnu to bylo 3,5 procenta a k zanedbatelnému nárůstu došlo i v listopadu. Oproti minulému roku to je mírný nárůst, v listopadu 2021 bylo nezaměstnaných 3,3 procenta občanů Česka, uvádí server BusinessInfo.cz.

Statistiku ukázal Úřad práce ČR a i když je Česká republika v Evropské unii pořád zemí s nejnižší nezaměstnaností, tak ekonomové odhadují, že nezaměstnanost v dalších měsících poroste.

Zaměstnavatelé projevují největší zájem o zaměstnance v dělnických a technických profesích a stabilní je i poptávka po kvalifikovaných řemeslnících. Boom zažívá také odvětví turistiky, zimní sezóna bude brzy v plném proudu a tento rok tu nejsou žádná covidová opatření, která by český turismus brzdila.

Proto je ze strany zaměstnavatelů velký zájem o krátkodobé zaměstnance do pohostinství, na provoz vleků, popřípadě na pozice vlekových instruktorů, informoval ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Mnoho firem hledá také prodejce ve stáncích, skladníky, posily pro e-shopy, řidiče pro rozvoz a hlídače či ostrahu do obchodů.

Nezaměstnaných však bude přibývat, hlavně kvůli snížení počtu sezónních pracovních příležitostí. Kromě toho nezaměstnanost zvýší i nevyhnutelný kolaps firem, které nezvládnou divokou ekonomickou situaci. Udolá je ochlazování poptávky a růst nákladů nejen na energie.

Podle ekonomů se může celá situace postupně zhoršovat až do konce roku 2023. Podle Českého statistického úřadu mnoho průmyslových podniků očekává, že dojde k poklesu zaměstnanosti. Firmy musí propouštět, aby zůstaly v zelených číslech.

Zdroje: BusinessInfo.cz, ÚP ČR