Je mi 58 let a nemohu najít práci. Jak se vyrovnat s pocitem zbytečnosti? Rada odborníka
Generace dnešních padesátníků patří z pohledu trhu práce k těm neviditelným. Už mají četné pracovní zkušenosti, znají svou hodnotu a přeměnit už se tak snadno nedají. Když ale přijdou o práci a do důchodu ještě pár let zbývá, ze života se jim stává hotové peklo.
Své o tom ví paní Jana, 58letá žena z malé obce v Ústeckém kraji. Věk byste jí na první pohled rozhodně nehádali, je usměvavá, plná optimismu a její životní energie vás strhne. Celý svůj profesní život pracovala v administrativě ve středně velké firmě. Po 35 letech však přišla nečekaná zpráva, její pozice byla z organizačních důvodů zrušena. Paní Jana se tak dostala do nelehké situace. V předdůchodovém věku si musela najít nové uplatnění na trhu práce.
Když řidičský průkaz ani jazyky nestačí
Sedla tedy k internetu a pročítala nabídky. Ve srovnání s vrstevnicemi má nespornou výhodu, je aktivní řidičkou, s počítačem běžně pracuje i v soukromém životě a dokonce mluví anglicky. Ani tyhle předpoklady, které byly ještě před pár lety nejdůležitějšími požadavky na administrativní pracovnice, dnes už ale nestačí k tomu, aby paní Jana našla odpovídající zaměstnání.
„V inzerátech často stojí, hledáme mladého a flexibilního kolegu. Za těch pětatřicet let jsem nějakou odbornost nasbírala, flexibilní už jsem taky, co jsou děti dospělé, ale mladá už nejsem. Jestli je to důvod, proč mě nikde nechtějí, netuším, ale po téměř roce marného hledání práce už o sobě člověk pochybuje úplně ve všech oblastech,“ přibližuje své pocity paní Jana.

Přijít o práci je velká životní rána
Ztráta práce však nemá na člověka i jeho blízké dopad pouze ekonomický, ale i zdravotní. „To vše (ztráta zaměstnání, pozn. autora) vyvolává v mozku stejně bolestnou reakci, jako kdyby došlo k fyzickému poranění či dokonce nemoci. Analogicky pak musíme přistoupit i k ‚léčbě‘ tohoto traumatu. Pravděpodobně si přitom projdeme třemi stadii: šokem, bolestí a rehabilitací,“ tvrdí kouč Vladimír Tuka, zakladatel společnosti NeuroLeadership.
Podobnými fázemi si prošla i paní Jana. „Člověk se přirozeně bojí, že nebude mít na složenky, taky se ptá sám sebe, jestli má ještě šanci na normální život. Posíláte životopisy, nikdo se neozývá, v pozvání na pohovor už vidíte světlo na konci tunelu, po prvních minutách ale bývá jasno, že ani tentokrát to neklapne. Hledat si práci v pozdním věku je těžké, ale není to nemožné. Nejtěžší však bylo uvědomit si, že si za svou výpověď sama nemůžu,“ přiznává.
Šanci dostala až díky rekvalifikaci
Paní Janě se nakonec podařilo těžké životní období překonat díky nezdolnému optimismu. „Bylo mi jasné, že sedět s rukama v klíně nemá smysl. To by se ze mě stala stará, zapšklá bába,“ směje se. Volného času proto využila nejen k vlastním zájmům, ale také k rozšíření kvalifikace. „Hodně jsem četla a chodila na procházky. Ponořit se do klidného a pomalého světa příběhů a do ticha přírody mě nabilo vírou, že to zvládnu,“ vzpomíná Jana.

Ze své praxe ví, že administrativní pozice dnes jdou ruku v ruce s moderními technologiemi. Absolvovala proto kurz určený virtuálním asistentkám zaměřený na správu sociálních sítí. Touhle dovedností pak zaujala svého stávajícího zaměstnavatele, který ji přijal na pozici asistentky ředitele. „Pana ředitele prý zaujalo, že jsem se ve svém věku dokázala naučit něco nového. Asi nejsem úplně marná,“ usmívá se Jana.
Lidí v kůži paní Jany bude ještě více
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se míra zaměstnanosti osob ve věku mezi 55 a 64 lety zvyšuje. Podle odborníků je hlavním důvodem zvyšující se věk pro odchod do důchodu i nedostatek pracovních sil. Šanci na uplatnění mají lidé na sklonku ekonomicky aktivního života především ve zdravotnictví, ve školství či v některých technických profesích, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.
Vzhledem ke trendu stárnutí populace a zvyšujícímu se věku pro odchod do důchodu bude lidí v podobné situaci přibývat. Podle odborníků je uplatnění na trhu práce s věkem složitější, není však nemožné. Šanci na nalezení nové práce i v pozdním věku značně zvyšují rekvalifikační kurzy, s jejichž zaplacením pomáhá stát. Nejdůležitější radu ale musíte objevit v sobě: Nikdy se nevzdávejte.
Zdroje: TN.cz, Finance, Seznam zprávy, Novinky