Hrozí Česku měnová krize?
Agentura Bloomberg v pondělí informovala o tom, že Česká republika spolu s Rumunskem a Maďarskem budou v příštím roce čelit riziku měnové krize v souvislosti s narůstajícími rozpočtovými a vnějšími problémy. Tato informace vyšla z analýzy japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Čeští odborníci však s tímto tvrzením nesouhlasí. I přesto, že je ekonomika České republiky v nerovnováze, měnová krize dle nich nehrozí.
Během včerejšího dne prolítla zpráva o hrozící měnové krizi českými deníky, poté co byla informace zveřejněna agenturou Bloomberg. Analýza Nomura Holdings vycházela z 8 indikátorů, včetně poměru devizových rezerv k dovozu, krátkodobých úrokových sazeb a rozpočtových a obchodních ukazatelů jednotlivých zemí.
SeznamZprávy uvedly, že zranitelnost měn rozvíjejících se trhů se momentálně nachází na nejvyšší úrovni za posledních 20 let. Měnovou krizí si již například prošly země jako Egypt, Srí Lanka, Turecko či Pákistán. V rámci rozvíjejících se trhů letos výrazně oslabila česká koruna, ale také rumunský lei. Nejhůře si však vede maďarský forint, k jehož poklesu přispěly i spory kolem financí z fondů EU.
Co na to čeští analytici?
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil konstatoval, že tvrzení o tom, že je česká ekonomika ve významné nerovnováze je sice pravdivé, ale zároveň by nepřeceňoval urgenci, se kterou by nám hrozila měnová krize. Řekl, že „Česká národní banka má momentálně k dispozici dostatek nástrojů, jak hrozbu takového scénáře včas identifikovat a případně odvrátit.“ K měnové krizi by mohlo dojít jen v případě rezignace ČNB na plnění svých povinností, což Hradil nepředpokládá.
Petr Bartoň, který je hlavním ekonomem skupiny Natland, upozornil na Twitteru, že ČR nelze srovnávat se Srí Lankou, kterou měnová krize postihla letošní rok. Uvedl, že „neplatí, že jsme jako letošní Srí Lanka. Její stát se zadlužil v dolarech, který letos zpevnil. Vláda, tak nemá na splátky, tedy měnová krize. Česko je v eurech zadluženo málo, v dolarech téměř vůbec.“
Bartoň ještě na Twitteru dodává, že model používaný společností Nomura slušně predikoval měnové krize od poloviny 90. let, kdy svět dominovaly poptávkové faktory. Momentálně to jsou však nabídkové faktory, jež hýbou dnešním světem a ty mají menší setrvačnost.
Analýzu také okomentoval hlavní ekonom banky Creditas, Petr Dufek. Ten si myslí, že pokud by se koruna dostala pod tlak, bylo by to kvůli všeobecné averzi k rizikovějším aktivům na trhu. Dufek řekl, že „ČR má problém s obchodní bilancí, kterou výrazně ovlivňují vysoké ceny dováženého plynu a ropy. Nadšení nevyvolává ani hospodaření státu, nicméně země stále patří mezi nejméně zadlužené. Zcela absolutní převahu však ČR má, pokud jde o devizové rezervy, které jsou násobné třeba ve srovnání s Maďarskem.“
Zdroj: Bloomberg, SeznamZprávy