Podle neoficiálních zpráv existuje dohoda o dolu Turów. Je to konec polsko-českého sporu ?

Přidat na Seznam.cz

Polští a čeští vyjednavači dosáhli dohody ohledně dolu Turów. Na dnešek byla ohlášena společná konference polských a českých premiérů, informuje deník BusinessInsider a Tvn24.

Dohoda, kterou polský předseda vlády Morawiecki v Praze podepíše, stanoví podmínky, které musí polské úřady splnit, aby česká vláda svou stížnost stáhla.

„V tuto chvíli ještě nelze hovořit o dohodě, vše závisí na dalších jednáních,“ upozorňuje mluvčí polské vlády. V Praze již začaly rozhovory mezi premiéry Polska a České republiky na toto téma.

Vyjednávací tým pod vedením ministryně životního prostředí Anny Moskvy se s českou stranou dohodl na obsahu dohody o dolu Turów, informuje Tvn24.

O co jde ve sporu o Turów?
Polsko-česká jednání o dolu Turów začala v červnu 2021 poté, co česká strana podala stížnost na Polsko u Soudního dvora EU kvůli rozšíření dolu. Zároveň Praha požadovala zastavení těžby v dole díky tzv. předběžnému opatření. Česká strana se domnívá, že rozšíření dolu ohrožuje přístup k vodě pro obyvatele Liberce. Obyvatelé v okolí si také stěžují na hluk a prach spojený s provozem dolu.

Zdroj: tvn24.pl, businessinsider.com.pl