Vyváží Německo stále do Ruska? Export do bývalých sovětských republik se zvýšil až o 950 procent

Přidat na Seznam.cz

Sankce zastavily obchod s Ruskem v mnoha odvětvích. Na druhou stranu Německo nyní do bývalých sovětských zemí vyváží podstatně více. Nabízí se jedno podezření, a to obcházení sankcí, uvedl deník Spiegel.

Německý export do četných ruských sousedících zemí v prvním čtvrtletí výrazně vzrostl, což podle odborníků posiluje podezření z obcházení sankcí. Například vývoz do Kyrgyzstánu vzrostl od ledna do března ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o zhruba 949 %, jak vyplývá z předběžných údajích Spolkového statistického úřadu.

Mimořádně silně vzrostl také vývoz do dalších bývalých sovětských republik, jako je Gruzie (+92 %), Kazachstán (+136 %), Arménie (+172 %) nebo Tádžikistán (+154 %). Současně se německé dodávky do Ruska propadly o více než 47 procent. Odborníci mají podezření, že přes tyto země končí v Rusku zboží, které je skutečně na sankčním seznamu EU kvůli válce proti Ukrajině.

„Je zřejmé, že se musí jednat o obchody, kterými se obcházejí sankce,“ řekl odborník na obchod a prezident Rakouského institutu pro hospodářský výzkum (Wifo) Gabriel Felbermayr. „Jak jinak by bylo možné vysvětlit takovou míru růstu.“ Za poslední rok mimořádně prudce vzrostl export zboží „Made in Germany“ do mnoha z těchto zemí. Například obchod s Kyrgyzstánem v roce 2022 vzrostl více než šestinásobně, uvedl portál Nachrichten.

Prodává se dál do Ruska bez dalších kontrol a cel

„Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán jsou v celní unii s Ruskem,“ uvedl Felbermayr, který do roku 2021 vedl Kielský institut pro světové hospodářství (IfW). „To znamená, že mají společný celní režim vůči třetím zemím. Co jde z EU do Kyrgyzstánu, může být odtud dále prodáváno do Ruska bez dalších kontrol a cel.“ Vývoz motorových vozidel a jejich částí do Kyrgyzstánu rostl obzvláště silně, a to o 4129 %. Kovové výrobky, chemické produkty a oděvy se rovněž zvýšily každý o více než 1000 procent a stroje o přibližně 752 procent.

Německý vývoz do Turecka se v prvním čtvrtletí rovněž zvýšil nadprůměrným tempem, a to o téměř 37 %. Pro srovnání, celkový německý vývoz se zvýšil pouze o 7,4 procenta. EU má s Tureckem celní unii. „Průmyslové zboží tak může do Turecka z EU vstupovat bezcelně,“ uvedl Felbermayr. „Protože však Turecko nepřistupuje na sankce EU, což je v celní unii skutečný problém, zboží z EU se odtud dále vyváží do Ruska. Tomu lze jen stěží zabránit.“ To platí i pro dovoz z Turecka, ten by mohl ve značné míře zahrnovat ruské primární produkty nebo komponenty, aniž by s tím EU mohla cokoli dělat, říká Felbermayr.

Zdroj: nachrichten.at, spiegel.de, redakčně upraveno