V žebříčku GFCI, který sleduje, kde se nejlépe podniká, jsou jen dvě evropská města

Přidat na Seznam.cz

V USA mají pět finančních center v globální top 10, zatímco Evropa jen dvě. Ale jak se mezi sebou umisťují evropská města?

V rychle se vyvíjejícím prostředí globálních financí čelí evropská města nelítostné konkurenci o to, aby se zviditelnila jako robustní finanční centra. Zatímco USA dominují hornímu konci žebříčku s New Yorkem na prvním místě, v Evropě nadále vede Londýn.

Ženeva stoupá

Švýcarská Ženeva je jediným dalším evropským městem, které se připojilo k Londýnu v top 10. Zvýšením ratingu o 29 bodů Ženeva za poslední rok podle žebříčku GFCI přeskočila své finanční rivaly a vyšplhala se z 23. na 10. místo. Analytici uvádějí švýcarské regulační prostředí a nízkou míru korupce jako obrovské výhody pro finanční sílu jeho měst.

Německo má pět měst v první padesátce

Německo je nejsilnější evropský národ. Navzdory tomu, že žádné z německých měst není v top 10, má Německo pět měst v celosvětovém žebříčku top 50 – nejvíce ze všech evropských zemí.

Kromě Frankfurtu se z 26. na 23. místo vyšvihl i Berlín, zatímco Mnichov klesl z 18. na 26. místo. Stuttgart mírně vzrostl ze 47. na 46. místo, zatímco Hamburk klesl ze 43. na 49. místo.

Další města v top 50

Švýcarsko je evropským národem s dalším největším počtem měst v top 50, Lugano se umístilo na 47. místě. Spojené království má dva i s Edinburghem na 34. místě.

Dalšími evropskými městy v první padesátce jsou irský Dublin (25.), švédský Stockholm (40.), norské Oslo (42.), italské Miláno (45.), španělský Madrid (48.) a finské Helsinky (50.).

Jejich individuální skóre jsou seskupena těsně vedle sebe, což naznačuje možné změny v příští zprávě GFCI.

Co dělá dobré finanční centrum?

Pověst města a podnikatelské prostředí má významnou souvislost s jeho finanční konkurenceschopností. Analytici říkají, že pozitivní pověst města, vybudovaná na základě faktorů, jako je bezpečnost, stabilita, kulturní nabídka a kvalita života, může přilákat podniky, odborníky a investory.

Zdroj: Euronews