První „písková“ baterie už rok v provozu. Řeší velký problém zelené energie – uskladňování

Přidat na Seznam.cz

Finská firma Polar Night Energy provozuje už přes rok ve městě Kankaanpää plně funkční „pískovou baterii“, která uchovává zelenou energii po dlouhé zimní měsíce. Baterie využívá běžně dostupný písek průměrné i nízké kvality a zařízení nabíjí teplem vyrobeným z elektřiny ze slunce nebo větru. Řeší tím problém celoročních dodávek. Písek si uchová teplotu kolem 500 °C. Zařízení pak vytápí domovy v zimě, kdy je energie dražší, píše portál The Guardian.

V současnosti je většina baterií ve světě vyrobena z lithia, a proto jsou drahé. Jejich výroba za sebou nechává dlouhou uhlíkovou stopu. A navíc si poradí pouze s omezeným množstvím přebytečné energie.

Finsko má navíc nejdelší ruskou hranici v EU a Moskva po rozhodnutí Finska vstoupit do NATO zastavila dodávky plynu a elektřiny do země. Přidání více obnovitelných zdrojů do finské elektrické sítě by nutně znamenalo, že je třeba posílit jiné zdroje energie, aby se síť vyrovnala, protože příliš mnoho nebo příliš málo energie může způsobit její kolaps.

V rohu malé elektrárny Vatajankoski v západním Finsku stojí nová technologie, která má potenciál některé z těchto starostí zmírnit. Klíčovým prvkem v tomto zařízení je přibližně 100 tun stavebního písku nahromaděného v matně šedém vysokém silu. Písková baterie představuje jednoduchý, cenově výhodný způsob skladování energie, kdy je nejvíce potřeba.

Tým mladých finských inženýrů se domnívá, že vyřešil problém skladování s nízkými náklady a nízkým dopadem. „Kdykoli dojde k velkému nárůstu dostupné zelené elektřiny, chceme ji dostat do úložiště opravdu rychle,“ řekl Markku Ylönen, jeden ze dvou zakladatelů Polar Night Energy, kteří zařízení vymysleli.

Jak to funguje?

Nízkonákladová elektřina ohřívá písek až na 500°C odporovým ohřevem. Tím vzniká horký vzduch, který cirkuluje v písku pomocí výměníku tepla. Písek je velmi účinné médium pro akumulaci tepla a tepelné ztráty v průběhu času jsou malé. Lze použít i odpad z těžby.

Zařízení podle vynálezců dokáže udržet písek na 500 °C po dobu několika měsíců. Když jsou ceny energie vyšší, baterie začne vypouštět horký vzduch na ohřev vody v systému dálkového vytápění v oblasti.

První finanční podporu a zázemí nabídlo vynálezcům město Tempere.

Dlouhodobé skladování zelené energie jako tepla je obrovskou příležitostí pro průmysl, kde většina procesního tepla, které se používá v potravinách a nápojích, textilu nebo léčivech, pochází ze spalování fosilních paliv. O využití písku v energetice se snaží i jiné výzkumné týmy. Ale Finové mají první skutečně fungující komerční systém.

„Je to opravdu jednoduché, ale líbila se nám myšlenka vyzkoušet něco nového, být první na světě, kdo něco takového udělá,“ uvedl Pekka Passi, výkonný ředitel elektrárny Vatajankoski.

Zdroj: The Guardian, Polar Night Energy, HSeven