Lego se loučí s plastem. Bude to konec legendární stavebnice?

Přidat na Seznam.cz

Plastové sáčky, ve kterých jsou baleny stavebnice, by měly zmizet jako první. Potom výrobce nejslavnější stavebnice na světě Lego úplně opustí plast. Pro tento účel společnost Lego vyčlenila 400 milionů dolarů a pracuje na ekologických projektech. 

Dánská společnost nyní prochází vlnou nesmírné popularity. Ukázalo se, že barevné kostky se staly jednou z oblíbených hraček, s nimiž si děti chtějí během pandemie hrát. Lego se snadno kupuje na internetu, takže pro něj nemusíte chodit do obchodu, což je skvělá pomoc v dobách lockdownu. A Lego zaměstná děti, zatímco jejich rodiče pracují z domova.

Proto měl prezident rodinného podniku Niels B. Christiansen před několika dny dobrý provozní výkon, včetně 19% nárůstu tržeb na 1,6 miliard dolarů a tržby na rostly o 13%. Takový efekt byl možný díky poptávce v online prodeji, ale také díky odvážnějšímu zavádění technologických inovací.

Plastové sáčky, ve kterých jsou bloky zabaleny, mají v roce 2025 nadobro zmizet. „Už jsme pomalu začali dělat testy s novými materiály a ukázalo se, že jdeme mnohem rychleji, než jsme čekali. To samozřejmě znamená obrovské změny v našich továrnách,“ řekl Christiansen během virtuální tiskové konference.

 

Po sáčcích přijde čas na samotné cihly, které jsou v současné době vyrobeny z ropných materiálů, tj. ze suroviny, která není šetrná k životnímu prostředí. „Dnes Lego zaměstnává 100 lidí, kteří zkoumají možnosti použití jiné suroviny. Pro tento účel jsme přidělili ekvivalent 400 milionů dolarů a peníze v tomto programu opravdu jsou nejdůležitější věcí. Lego je rodinná společnost, takže naše strategie jsou dlouhodobé,“- řekl Niels Christiansen. Plastové bloky mají být z prodejních regálů odstraněny do roku 2030. A pravděpodobně se to stane dříve.

Namísto plastu vyrobeného z ropných materiálů, se s největší pravděpodobností zaměříme na materiály vyrobené z cukrové třtiny, ale je to velmi složitý proces. A mnohem komplikovanější než zbavit se igelitových sáčků,“ řekl generální ředitel Christiansen.

Kromě toho se rodina Christiansenů, ke které Lego patří, již léta zaměřuje na investice šetrné k životnímu prostředí. Prostřednictvím investičního fondu Kirkbi, který spravuje 20 miliard dolarů, neustále hledá příležitosti k přidělení finančních prostředků na tyto projekty. Prezident Kirkbi je vnukem zakladatele Lego Kjelda Kirka Christiansena. Jednou z takových investic je společnost Quantafuel zabývající se likvidací všech druhů plastů.

Niels Christiansen však neskrývá, že změna materiálu na výrobu bloků nebude snadná, protože si musí zachovat všechny vlastnosti plastu, ze kterého jsou dnes vyráběny. „Musí být odolný, vydržet mnoho let, být bezpečný. Pokud se blok zlomí, nesmí mít žádné ostré úlomky. Musí být také odolný vůči vysokým teplotám a inertnímu chemickému složení.“ – říká prezident Lego.

Prezident neskrývá, že v tuto chvíli se společnost musí vypořádat s měnícími se zájmy dětí a mladých lidí, často závislých na online zábavě. Ale nejen to se liší od předchozí generace. V současné době je zodpovědnost za životní prostředí pro mladé lidi stále důležitější. Signály, které dostáváme, jsou velmi jasné. Čím jsou děti mladší, tím je jasnější, co se týká jejich očekávání udržitelnosti. „Dostávám spoustu e-mailů a dopisů od našich klientů, ve kterých autoři přímo sdělují své obavy ohledně prostředí, ve kterém budou žít. Nutí nás, abychom se co nejdříve vzdálili od plastu,“ říká Niels Christiansen.

Podle výroční zprávy bude výroba lega ekologicky neutrální již v roce 2022. Do roku 2032 hodlá snížit emise oxidu uhličitého o 37%. Továrny Lego využívají pouze obnovitelné zdroje energie a dokonce z nich produkují více, než kolik spotřebují.