Tržby dánského hračkářského koncernu Lego vzrostly loni téměř o pětinu

Přidat na Seznam.cz

Dánský hračkářský koncern Lego oznámil za loňský rok růst čistého zisku, k čemuž dopomohlo zvýšení tržeb téměř o pětinu. Firma dokázala výrazně zvýšit tržby navzdory tomu, že v loňském roce u více hraček zvýšila ceny, uvedl portál televize ABC a portál televize CTV.

Společnost Lego v úterý uvedla, že v loňském roce dosáhla čistého zisku 13,8 miliardy dánských korun (43,7 miliardy Kč). Oproti roku 2021 to znamená růst téměř o 4 %. Tržby se zvýšily o 17 % na 64,6 miliardy DKK a provozní zisk o 5 % na 17,9 miliardy DKK.

Šéf společnosti Niels B. Christiansen označil loni, ve kterém Lego oslavilo 90 let existence, za „průlomový“. Jak řekl, rok 2022 „zvládly nad očekávání navzdory složitým podmínkám na trhu.“

V důsledku zrychlující se inflace Lego postupně zvyšovalo ceny svých výrobků. Celkově jejich firma zvýšila zhruba u čtvrtiny svých produktů, avšak podle Christiansena se zdražení týkalo pouze drahých položek. Přesto spotřebitelé v nákupu pokračovali. Největší zájem v loňském roce byl o Lego Star Wars a Lego Harry Potter, ale také o stavebnice Lego City a Lego Technic.

Firma, která celosvětově zaměstnává přes 27 000 lidí, dodala, že růst zaznamenala na všech trzích, zejména však v Amerikách a zemích západní Evropy. Loni otevřela dánská společnost 155 obchodů, čímž celkový počet ve světě zvýšila na více než 900. Letos plánuje otevřít dalších 145, z nichž většinu v Číně, od čehož si Christiansen slibuje další růst tržeb, tentokrát v horní části jednociferného pásma.

Zdroj: abcnews.go.com, ctvnews.ca, lego.com