6 bylinek, které nahradí lékárničku: Pomohou na stres, trávení i nespavost
Dnes už sice najdete v lékárně pilulku na širokou škálu potíží, nicméně mít po ruce takovou první bylinkovou pomoc, která vám navíc roste doslova na dosah ruky, rozhodně není k zahození. Mnoho bylinek si snadno vypěstujete u sebe doma, přičemž v sobě tyhle nenápadné rostlinky uchovávají překvapivou sílu.
A to až takovou, že v některých případech dokáží plnohodnotně zastoupit různé farmaceutické přípravky nebo jim být alespoň důstojnou alternativou. Navíc do pěstování bylinek se bez přehánění může skutečně pustit každý, protože to není nic složitého. Stačí jim vybrat krásné místo s dostatkem slunce a pravidelné zálivky. A protože pěstiteli se stáváte vy sami, budete mít stoprocentní jistotu, že bylinky neobsahují žádná chemická hnojiva ani pesticidy. Jen kouzelnou sílu přírody.
První bylinka: Máta
Mátu vám asi nemusíme dlouze představovat. Pomocník při stresu i zažívání má pravděpodobně místo na mnoha českých bylinkových zahrádkách. Pokud vás trápí všemožné žaludeční potíže v podobě nadýmání, plynatosti nebo nevolnosti, je máta tou nejlepší volbou. Její listy obsahují mentol, který působí chladivě a protizánětlivě. Mátu je ovšem dobře užívat, i když se necítíte dobře po psychické stránce. Zklidňuje totiž nervový systém, je nápomocná při migrénách i napětí plynoucího ze stresu.
Druhá bylinka: Meduňka
Tahle bylinka je synonymem pro klid a harmonii. Lze ji považovat za přírodní alternativu k lehkým sedativům a je velmi nápomocná, když vás začne trápit nespavost, úzkost nebo stavy podráždění. Kromě toho podporuje správné trávení a umí pomoci od nepříjemných křečí.

Třetí bylinka: Tymián
Tymián bývá označován za přírodní antibiotikum. A to zejména proto, že obsahuje thymol, což je látka se silnými antiseptickými, protiplísňovými a antivirovými účinky. Tymiánový čaj je první záchranou při infekcích dýchacích cest, kašli nebo při bolestech v krku. Zároveň se také postará o posilnění imunitního systému.
Čtvrtá bylinka: Bazalka
Tu si pravděpodobně většina z vás představí v souvislosti s italskou kuchyní a těstovinami. Ovšem nejenom při jejich přípravě má bazalka svoji nezastupitelnou roli. Její možná méně známé léčitelské účinky působí blahodárně při zánětech, bolestech hlavy a potížích s játry či obecně s trávením. Může se rovněž pochlubit adaptogenními účinky, což v praxi znamená, že tělu pomáhá lépe zvládat všudypřítomný stres.
Pátá bylinka: Rozmarýn
Do pěstování rozmarýnu byste se rozhodně měli pustit. Protože zrovna tahle bylinka velmi výrazně zlepšuje prokrvení a okysličení mozku, podporuje paměť a celkovou koncentraci. Pokud vás trápí chronická únava, nízký tlak nebo psychické vyčerpání, rozmarýnový čaj nebo inhalace rozmarýnových výparů vám bude nápomocná. Mimo to je rozmarýn známý pro své antioxidační vlastnosti a schopnost detoxikovat organismus.

Šestá bylinka: Aloe vera
Byť aloe vera nelze úplně přesně zařadit mezi domácí bylinky, má mezi nimi nezpochybnitelné místo. A to zejména tehdy, když to přežene na slunci a vrátíte se domů pěkně spálení. Tehdy vám aloe vera stojící doma na parapetu zachrání život. Gel z jeho listů má totiž silně hojivé účinky, urychluje regeneraci kůže nejen po spálení od slunce, ale také po popáleninách, drobných poraněních nebo ekzémech. Umí také výrazně podpořit imunitu a činnost trávicího traktu.
Na závěr pro vás máme jeden tip – bylinky je dobré kombinovat podle sezóny a momentální potřeby. Taková máta a meduňka se například hodí na jaře, kdy je vhodný čas pro detoxikaci organismu po dlouhé zimě. Naopak tymián a rozmarýn si připravte právě na zimu, aby vaše imunita byla připravena odolávat všemožným bacilům.