Neodhánějte ježky ze zahrady. Jsou to vaši neocenění pomocníci
Už od malička slýcháváme, že se na divoká zvířata nemá sahat. Mnohé z nich lidé odhánějí ze svých pozemků, ale přitom řada z nich svou přítomností může přinést mnoho užitku.
Každé zvíře má ve svém životě nějaký účel a poslání v rámci celého ekosystému. Opylovači pomáhají rostlinám, někteří čistí přírodu, jiní ji zase chrání. Mezi lesními tvory žijí i tací, kteří by se na lidských pozemcích měli vítat a neodhánět.
Úloha ježka ve vašem ekosystému
Mnoho zahradníků na okrajích vesnic či měst se setká s tím, že jeho zahradu navštíví lesní tvor. Ať už se z okrasného rybníčku přijde napít majestátní srna, na záhon zavítá uspěchaný zajíc, nebo se trávou plíží jiný malý tvor, téměř vždy se jedná o krásný a potěšující zážitek.
Možná se někteří i setkali s tím, že se večerním tichem ozval rušivý dupot, jehož zvuk je snadno zaměnitelný za kroky většího zvířete. Lidé se často uklidní, když zjistí, že se jedná pouze o hromotluckého ježka.

I když je ježek jedno z těch zvířat, kterému by se lidé měli vyhýbat obloukem kvůli potenciálním škůdcům a chorobám, ze zahrad a záhonů by se vyhánět neměl. Ježci jsou hmyzožravci s neukojitelným apetitem a právě proto dokáží zajistit, aby se zahradám dařilo.
Jejich potrava se skládá primárně z bezobratlých živočichů – tedy housenek, slimáků, hlemýžďů a brouků. Díky tomuto jídelníčku pomáhají udržet rostliny v bezpečí před malými škůdci.
Podle odborníků ježek dokáže spořádat za jednu noc velké množství slimáků a obdobných škůdců. Díky tomu není potřeba, aby se zahrada často postřikovala chemickými prostředky proti škůdcům.
Zahrada, která vítá ježky s otevřenou náručí
Pakliže by si zahradník přál, aby z jeho pozemků ježci neutíkali, ale naopak se v ní zahnízdili, je žádoucí jim poskytnout vhodné útočiště a podmínky pro zimování.
Pohodlný domov lze ježkům zajistit umístěním kusů prken ke zdem nebo jim pořídit speciálně vytvořené ježčí domky. Na zahradě je vhodné ponechat menší hromady listí, kusů dřeva, větviček a kompostu, ve kterých ježci zvládnou přezimovat.

Ježci také ocení cestu do a ze zahrady bez zbytečných bariér. Doporučení zkušených zahrádkářů spočívá ve vyřezání malých děr do plotu nebo vyhloubení tunelů pod plotem. Rozměr těchto zásahů do pozemku stačí v průměru kolem 13 centimetrů.
Pokud je na zahradě okrasné jezírko, je doporučeno ho oplotit, aby do něj ježek nespadl. Pro udržení ježků se doporučuje nepoužívat chemické látky na záhoncích, jelikož se ježek může otrávit z umělých toxinů. Nakonec by zahradníci měli dbát zvýšené opatrnosti při sekání vyšší trávy.
Obohacení ježčího jídelníčku
Je velmi dobře známo, že jakmile se divokému zvířeti nabídne potrava, která mu neublíží, časem se začne vracet i se svou vzdálenou rodinou z druhého konce lesa.
Ježci nejvíce ocení misku s čistou vodou. Jejich jídelníček je možné obohatit o konzervy pro psy a kočky. Naopak je doporučeno vyvarovat se obilným potravinám – především pečivu.
Misky od potravy by se měly pravidelně umývat, nejlépe venku, a to teplou vodou s mýdlem, aby se předešlo šíření nemocí a škůdců.
Zdroje: nasdum.eu, chalupari-zahradkari.cz, rspca.org.uk