Jak vyhnat krtky a myši ze zahrady? Pomůže čemeřice, afrikán i laskavec
Krtci i hlodavci (myši, potkani krysy apod.) mají v přírodě důležitý ekologický význam. První jmenovaní kypří a provzdušňují půdu a živí se hmyzem či škodlivými larvami, ti druzí jsou klíčovou součástí potravního řetězce, rozkládají organický materiál a pomáhají v šíření semen hub. Na druhou stranu u obou těchto zástupců rozmanité zvířecí říše platí, že jsou postrachem zahrádkářů.
Není divu, neboť krtci i myši dokáží na vlastní pěst zruinovat velkou část úrody, o kterou se pěstitelé s láskou starají dlouhé měsíce. Myši se navíc řadí mezi největší roznašeče celé řady nebezpečných chorob. Proto na ně lidé často nastrahují pasti či různé návnady s jedem. Existuje ovšem i mnohem humánnější a zároveň ekologičtější řešení, které mohou využít i ti zahrádkáři, kteří mají velké srdce a nechtějí, aby se jakákoliv zvířata trápila. Stačí zasadit na zahradu určité rostliny, které myši a krtky přirozeně odpuzují. O které rostliny se jedná?
Čemeřice východní
Tato rostlina, jež se řadí do čeledi pryskyřníkovitých, je jednou z prvních, které na jaře začínají kvést. Stačí jí, aby se na pár dní oteplilo a ihned se promění v překrásný barevný výplod přírody, jenž přímo lahodí lidským očím. Může se pyšnit bohatými listy i květy, které kvetou od února až do konce května. K dostání je v několika různých barvách.
Pěstování čemeřice východní není nikterak složité, ale je nutné se pečlivě zaměřit na výběr jejího stanoviště. Pokud tato rostlina něco nesnese, pak je to přímé slunce. Je vhodné ji tedy vysazovat například pod listnatými keři a stromy či nedaleko zdí.
Tento druh čemeřice odpuzuje krtky a hlodavce (zejména myši a potkany) především díky tomu, že obsahuje toxické látky, jimž se tito drobní tvorové vyhýbají jako čert kříži – některé z těchto látek velmi intenzivně zapáchají, a tak jsou cítit na velké vzdálenosti. Zároveň dokáže ovlivňovat složení mikroorganismů, která pak nemusí krtkům vyhovovat.

Afrikán
Afrikány jsou velmi oblíbeným rodem rostlin, do kterého spadá celkem 52 druhů květin. Ty jsou typické zejména pro své výrazné květy, které mohou disponovat širokou škálou barevných odstínů.
Tyto rostliny je možné pěstovat i v truhlíku, ale pokud chcete, aby odháněly krtky a myši, bude o poznání efektivnější je vysadit do záhonu. Můžete je klidně umístit v bezprostřední blízkosti zeleniny či okrasných a léčivých rostlin, které pak budou chránit před nájezdy hlodavců a krtků s obzvláště vysokou efektivitou.
Pozor si při pěstování této rostliny dejte zejména na mráz. V zimě po odkvětu je nutné ji přesadit. Zároveň mějte na paměti, že nesnese těžkou a jílovitou půdu.
V neposlední řadě je dobré si uvědomit, že ačkoliv afrikány odpuzují hlodavce a krtky, nedokáží se ubránit jiným škůdcům. V tomto případě se jedná zejména o slimáky, které je napadají s obzvláště velkou oblibou.

Laskavec
Méně známý laskavec je rod rostlin, jenž zahrnuje více než různých 60 druhů. Má širokou škálu využití. Může se pyšnit nádhernými květy, které disponují celou řadou různých barev. Díky tomu jej někteří zahradníci pěstují pro okrasu. Drtivá většina druhů je pak vhodná pro konzumaci a taktéž odpuzuje myši a krtky. Důvodů, proč laskavec pěstovat, je tedy hned několik.
Co se týče péče, laskavec není náročný. Jen potřebuje velké množství vody, na což je nutné myslet.
Zdroje: receptyprimanapadu.cz, dumazahrada.cz, ireceptar.cz