Zálivka po výsadbě brambor? Tohle dělá 9 z 10 pěstitelů špatně
Pěstování brambor je na první pohled jednoduché – naklíčit, zasadit, přihrnout, sklidit. Jenže realita bývá jiná a mnoho pěstitelů neustále opakuje ty stejné chyby. Výsledkem jsou méně vitální rostliny nebo špatná úroda.
Při výsadbě brambor postupuje většina zahrádkářů asi stejně. Prokypří si záhon, připraví si řádky a naklíčené brambory do nich uloží. Pak je přihrnou zeminou a zalijí. A právě poslední krok je chybou, kterou dělá většina lidí. Proč by se ale brambory neměly hned zalévat? A kdy je na zálivku ten správný čas?

Pěstování brambor má svá pravidla
Většina zahrádkářů sází brambory v dubnu, případně začátkem května. Konkrétní datum vždy záleží na aktuálním počasí i na místě, kde brambory pěstujete. Ideální teplota půdy pro výsadbu brambor je alespoň 7–10 °C. Půda už musí být mírně prohřátá, jelikož ve studené a příliš mokré zemině mohou brambory hnít, chytit plísně nebo růst jen velmi pomalu. Pro tuto činnost si tedy vyberte slunečný a teplý den.
Následně sázíme naklíčené brambory do řádků, které mají rozestupy přibližně 50 až 60 centimetrů. Jednotlivé brambory by pak měly být do řádků umístěny po 30 centimetrech. Hloubka výsadby závisí na typu zeminy. Pokud máte na zahradě půdu těžkou a jílovitou, sázejte je spíše mělčeji, asi do hloubky 10 až 12 centimetrů.
Zásadní je sázet hlízy předklíčené. Díky tomu mají určitý náskok, na místě rychleji vzejdou, jsou vitálnější a lépe odolávají vlhkosti, suchu nebo nemocem. Hlízy je třeba naklíčit na světlém místě, při teplotě okolo 10–15 °C. Pro úspěšné pěstování by měl být záhon zorán na hluboko. Díky tomu bude půda lehká, propustná a vzdušná. V těžké a udusané zemině rostou brambory špatně, často hnijí a mají malé hlízy. Nezapomeňte ani na dostatek hnojiva v podobě zralého kompostu či hnoje.
Nejčastější chybu dělají snad všichni
A tady se dostáváme k chybě, kterou dělá 9 z 10 pěstitelů. Brambory jsou zasazené, řádky zarovnané a co následuje? Jakési automatické nutkání tento suchý záhon plný hlíz zalít. Jenže právě zalití ihned po výsadbě je zásadní chyba.
Podle odborníků i osvědčených zkušeností zahradníků a pěstitelů by se brambor hned po výsadbě zalévat neměly. Jedinou výjimkou je, že je půda natolik vysušená, že nemá drobtovitou strukturu, ale spíše se jen sype a práší. Důvodem, proč hlízy hned nezalévat, je kombinace vysoké vlhkosti a snížení teploty půdy. Kvůli těmto faktorům pak hlízy klíčí nebo rostou pomaleji, výrazně se zvyšuje riziko napadení hnilobou a plísní bramborovou.
Jelikož je brambora vodnatá hlíza s velkým množstvím vlastních zásobních látek, vodu hned po výsadbě nepotřebuje. Půda by měla být vlhká jen mírně a vysazené brambory tak nepotřebují v prvních dnech téměř žádnou péči. Se zaléváním můžete klidně začít až ve chvíli, kdy jsou natě vysoko nad zemí a rostlina začíná nasazovat hlízy. Opět ale myslíme na výjimku v podobě extrémního sucha, kdy je potřeba zeminu mírně zvlažit.

Správnou zálivkou ke zdraví i dobré úrodě
K pravidelné zálivce tedy přistoupíte až v období intenzivního růstu, přibližně 4 až 6 týdnů od výsadby. Dostatek vláhy potřebují rostliny především v období květu. Pokud budou v tuto chvíli vystaveny suchu, bude úroda brambor spíše skromná a jednotlivé hlízy budou menší. Zálivka by měla být vydatná, jednou za pár dní, ideálně hned brzy ráno.
Během vegetace pak brambory můžete přihrnout, díky čemuž bude rostlina tvořit další hlízy. Není na škodu brambory ještě přihnojit nějakým přírodním hnojivem. Skvělá je třeba kopřivová jícha. Na menších záhonech se pak vyplatí mít i mulč. Použít můžete třeba posečenou a suchou trávu nebo slámu. Mulč vždy umístěte v malé vrstvě, aby na záhonech nezahníval.
Zdroje: Zahradkarskaporadna.cz, Denik.cz, Prozeny.cz