Zásadní chyba při zalévání v horku: Tohle květiny nepřežijí
Horké letní počasí není nepříjemné pouze pro nás, ale také pro květiny. Pokud je budete zalévat během parného dne, může to mít až fatální následky.
Horké letní počasí opět klepe na dveře. Abychom jej přežili nejen my, ale také zvířata a rostliny, je nutná vhodná péče. Tou je v případě květin nejen dostatečné hnojení, ale také pravidelné a včasné zavlažování. To je nutné také vhodně načasovat. V opačném případě rostlinám spíše uškodíte.
Zalévání během dne přináší mnoho negativních účinků
Nejenom množství zálivky je důležité. Zásadní je také to, kdy se květiny či ovoce nebo zelenina zalévají. Během horkého parného dne může nastat nejeden negativní scénář. Mezi ně patří:
- Popálení listů – To, že rostliny zalijete, jim nijak neuškodí. Problémem jsou ale vzniklé kapky. Ty na listech slouží jako takzvané čočky. Po setkání se sluncem tak často vznikají popáleniny. Ty se projevují skvrnami zejména na listech.
- Odpařování vody – Zatímco při zalévání ráno nebo večer dochází k postupnému uvolňování vláhy k rostlině a jejím kořenům, během parného dne se voda odpaří celkem rychle. Rostlina si tak ani nestihne uvědomit, že byla zalita a za krátkou dobu bude potřebovat opětovnou závlahu.
- Podpora škůdců a různých chorob – Při zalévání rostliny shora za horkého počasí na listech zůstávají kapky vody. Ty se odpařují delší dobu. A tak na vlhkých listech může vzniknout plíseň nebo základ pro jiné houbové choroby či pro škůdce.
- Stres pro rostliny – Možná to na první pohled může znít velmi vtipně, i rostliny ale mohou zažívat stres. Zalévání během tropických teplot je pro ně často šokem. Ten vede k negativnímu vlivu na jejich růst i vitalitu. Jedná-li se o květiny s velkým množstvím květů, je ohrožena i jejich kondice.

O květiny v létě pečujte s rozmyslem
Stejně jako v každém jiném ročním období, i v létě rostliny potřebují speciální péči. A to nejen, co se týče zalévání. Každá z květin, dokonce i ta, které nevadí sluníčko, by měla být v parných letních dnech chráněna před přímým poledním sluncem. Rostliny v těch nejteplejších chvílích umístěte alespoň do polostínu. Nechcete-li je přesouvat, variantou je jejich zastínění, například netkanou textilií. Tu následně můžete využít i na podzim během přízemních mrazíků.
I s hnojivem zacházejte opatrně
Hojně diskutovaným tématem je i hnojení. Nic se nemá přehánět. To platí také o hnojivu. Ať už si vyberete přírodní variantu, kterou si sami namícháte, nebo navštívíte zahradnictví, hnojit je nutné s rozumem. Léto je obdobím, kdy květiny rostou velmi rychlým tempem. Právě proto je vhodné používat granulované či tekuté hnojivo minimálně jednou za 2 týdny. Zároveň to ale nepřehánějte. Ani přehnojeným rostlinám se příliš dobře nedaří.

Zalévání je vhodné ráno nebo večer
Snažíte-li se na zahradě či balkoně nebo parapetu vypěstovat nádherné rostliny, zaměřte se na jejich péči. V létě je zalévejte pouze v ranních či večerních hodinách. V takovou chvíli na ně nepraží silné sluneční paprsky. Květiny se tak nespálí a vodu stihnou využít ve chvíli, kdy ji skutečně potřebují. Pokud se vám zdá, že se květinám na vámi vybrané místě nedaří, nebojte se je posunout jinam. Obvykle uvítají alespoň polostín.
Zdroje: Bydlime-na-zahrade, Dmp, Be.green