Přidejte jednu lžičku do konve a zelenina zvládne i sucho
Úroda zahrádkářů dostává v posledních letech zabrat. Extrémní sucho si vybírá svou daň. A tak je potřeba o zeleninu pečovat daleko více než dřív. Naštěstí stačí vědět, po jakém přípravku sáhnout. I jedna lžička dokáže zachránit před suchem celou úrodu.
Poslední roky dostává příroda nejen v České republice dost zabrat. Tomu se musí přizpůsobovat i zahrádkáři. Aby jejich pečlivá práce na zahradě nepřišla vniveč, musí změnit svou péči o úrodu ovoce i zeleniny. Právě úroda se musí vypořádat nejen s ostrými slunečními paprsky a vysokými teplotami, ale také extrémním suchem.
Není hnojivo jako hnojivo
Vzhledem k tomu, že je v posledních letech extrémní sucho a vysoké letní teploty na denním pořádku, často dochází k usychání zeleniny. Když už se zahradničení věnujete, mějte jistotu, že se to vaší zeleniny nebude týkat. Při zalévání stačí do vody přidat jednu lžičku navíc a uvidíte, že vám úroda bude vzkvétat před očima.
Tím, co prokazatelně zvyšuje kondici nejen zeleniny, jsou hnojiva. Na výběr mají zahrádkáři z mnoha různých druhů. Organickým hnojivem, které má přírodní původ, je například kravský nebo koňský hnůj, kompost či rostlinný mulč. Mezi průmyslově zpracovaná hnojiva patří vícesložková hnojiva s dusíkem, draslíkem či fosforem. Pokud chcete dopřát své úrodě něco speciálního, variantou jsou hnojiva s mikroprvky a listová hnojiva, která se aplikují na listy.

Huminová kyselina vyživí vaši úrodu
Pokud chcete svou úrodu ochránit nejen před ničivým suchem, při zalévání přidejte do konve s vodou lžíci hnojiva s huminovými kyselinami. Protože jde o přírodní hnojivo, je oblíbené nejen mezi zahrádkáři, ale také ekologickými farmáři. Roztok připravíte tak, že jednu čajovou lžičku rozmícháte v přibližně deseti litrech vody. Tuto směs buď můžete využít jako zálivku ke kořenům nebo jako postřik na listy.
Nic se nemá přehánět. Totéž platí i u hnojiva. Aby rostliny byly dostatečně v kondici, hnojivo aplikujte maximálně jednou za dva týdny. A to především v letních měsících, kdy je kvůli suché půdě pro rostliny komplikované získat živiny.
Obsahuje dusík, fosfor i draslík
Huminové hnojivo není ničím neobvyklým. Používá se na různé typy rostlin, kterým přináší nejeden benefit. Huminové kyseliny obsahují mnoho prospěšných látek. Mezi ně se řadí dusík, fosfor nebo draslík. Díky tomu, že jsou rostliny hnojivem postříkány, dokážou efektivněji vstřebávat i další živiny z půdy. Podpořena je i prosperita kořenů. Ty se stávají silnějšími a rozvětvenějšími. I to jim usnadňuje přístup k živinám a také k vodě v parných letních dnech.

Hnojivo pomůže rostlinám vypořádat se se stresem
I když už si rostliny pomalu zvykají na tropické teploty ve dne i v noci, stále se v našem podnebném pásmu jedná o něco jedinečného. A tak může být zelenina z neustálého horka a nadměrného sucha ve stresu. Oslabené rostliny jsou náchylnější k napadení škůdci. Právě dobře vybrané hnojivo posiluje obranyschopnost rostlin a zabraňuje jejich napadení.
Bojujete-li s problémy při zahrádkaření, vsaďte na hnojivo s huminovými kyselinami. To je přírodním pomocníkem nejen před škůdci, ale i před extrémním letním suchem. Díky obsahu různých prospěšných látek zůstane zelenina čerstvá a je podpořen i její zdravý růst. K přípravě stačí pouze jedna čajová lžička a přibližně 10 litrů vody.
Zdroje: Reasil, Dama