Ptáci jako zahradní strážci. Co jim nasypat, aby hlídali záhony před škůdci
Někteří ptáci – například holubi, vrabci, hýlové či špačci, kteří si typicky pochutnávají na třešních či hroznovém vínu – mohou pro úrodu představovat velkou hrozbu. Proto se je snaží celá řada zahrádkářů všemi možnými způsoby odpuzovat a držet co nejdále od zahrady. Existují ovšem i takové druhy ptáků, které vám naopak v pěstování mohou do velké míry pomoci, i když si to s velkou pravděpodobností ani neuvědomují.
Tito ptáci, jejichž přítomnost na zahradě vám může prospět, totiž v mnohých případech přirozeně pojídají škůdce některých rostlin, jež zahrádkáři velmi často pěstují. Uvádí se, že běžná ptačí rodina dokáže sníst v průběhu léta až několik milionů škůdců – včetně komárů. Co je vhodné udělat, pokud chcete, aby se k vám prospěšné ptactvo na zahradu nastěhovalo?
Sázkou na jistotu jsou krmné směsi, ale ptáky můžete přilákat i pomocí různých druhů ořechů, semínek či ovoce
Drtivá většina ptáků ocení, když je jejich potrava co možná nejpestřejší. To v překladu znamená, že pokud je chcete na vaši zahradu přilákat, vyplatí se vám sázka na krmné směsi. Ty můžete běžně zakoupit v obchodech, které jsou zaměřené na prodej chovatelských potřeb. Ještě pohodlnější variantou je objednání krmných směsí přes internet – v takovém případě si však dávejte bedlivý pozor a internetový obchod, ve kterém se hodláte nakoupit, si před zaplacením řádně prověřte.

V krmných směsích se zpravidla nachází sušené a drcené obilí, různé druhy ořechů, luštěniny, sušené ovoce (zejména bobuloviny) a v některých případech i zelenina.
Pokud krmné směsi z jakéhokoliv důvodu pořizovat nechcete, je možné ptákům do krmítek nasypat takřka vše, co mohou najít ve volné přírodě. Jde například o následující potraviny:
Semínka
Velmi žádaná jsou kupříkladu ta slunečnicová, která můžete sehnat relativně levně a zároveň jsou pro ptáky velmi lákavá a mají výborný nutriční profil. V každém případě se vyhněte různým ochuceným variantám, která jsou určená výhradně pro lidi. Sáhnout ovšem můžete i po dalších druzích semínek. Vhodná mohou být kupříkladu semínka máku, řepky či lnu.
Obiloviny
Z obilovin můžete vsadit například na proso, pšenici nebo oves. Použít lze sušené i drcené obilí.
Luštěniny
Co se luštěnin týče, velké množství ptáků si smlsne kupříkladu na arašídech – ano, skutečně se jedná o luštěninu, nikoliv o ořech, jak se v mnohých případech nesprávně uvádí (tato rostlina se ve skutečnosti řadí do čeledi bobovitých, kam spadá rovněž fazole čočka či hrách).
Ovoce
I na ovoce můžete některé druhy prospěšných ptáků nalákat. V tomto případě je nicméně dobré být velmi obezřetný. Není dobré zařazovat do krmítka příliš velké množství ovoce. Existuje totiž relativně vysoká pravděpodobnost, že do vaší zahrady přiláká ptáky, kteří si rádi smlsnou právě na tomto druhu potravin. Pak se může stát, že přijdete o nemalou část úrody, což se týká zejména vinné révy a dalších bobulovin.

Zelenina
Někteří ptáci si pochutnají i na zelenině, ale zařazovat ji do krmítek není nutné. Mezi druhy zelenin, které mají zástupci této zvířecí skupiny teplokrevných obratlovců obzvláště v oblibě, patří zejména brambory.
Ořechy
Ořechy jsou podle botanické definice ovocem, ale v kulinářském slova smyslu se často řadí do samostatné skupiny. Na rozdíl od „běžného“ ovoce, zařazení ořechů do krmítek je poměrně klíčové. Sáhnout můžete například po vlašských či lískových.
Zdroje: nkz.cz, novinky.cz