Zasaďte tohle vedle rajčat. Budou dvakrát větší a bez škůdců
Asi každý zkušený zahradník někdy zaslechl pojmy jako rostlinné společenství, polykultura (v češtině známá rovněž pod souslovím smíšená kultura) či osevní sled. O začínajících pěstitelích toto tvrzení nicméně platit nemusí – a to je velká škoda.
Pokud se totiž s principy rostlinného společenství, smíšené kultury a osevního sledu seznámíte, je velmi pravděpodobné, že se budete moci radovat z o poznání větší úrody a vaše květiny budou kvést jako nikdy před tím.
O smíšených společenstvích a osevním sledu by měl vědět každý zahradník, který se chce těšit z bohaté úrody
Základní teorie polykultury je velmi snadná na pochopení. Jde o to, že zatímco některé rostliny je vhodné sázet vedle sebe, neboť se navzájem skvěle doplňují, jiné byste v bezprostřední blízkosti v žádném případě sázet neměli.
Nejzákladnější pravidlo zní, že byste vedle sebe neměli sázet rostliny, které jsou si vzájemně příbuzné. Naopak je lepší kombinovat rostliny, které pocházejí z několika různých čeledí a rodů. Jak se ovšem říká, výjimka potvrzuje pravidlo – a to se vztahuje i na tuto problematiku, která je ve skutečnosti velmi komplexní. Pokud se tedy chcete stát úspěšnými pěstiteli, je třeba, abyste se na toto téma zaměřili do hloubky.
Osevní sled (taktéž označovaný jako plodinová rotace) pak spočívá v tom, že se v průběhu sezón střídají na poli či určitém stanovišti různé rostliny za účelem zachování co možná nejúrodnější půdy a omezení chorob, škůdců a plevele – například v roce 2025 zasadíte pšenici, následující rok hrách, pak kukuřici atd., protože se těmto rostlinám po sobě daří.

Kterou rostlinu je vhodné zasadit vedle rajčat?
Rajčata patří k nejoblíbenějším rostlinám zahrádkářů. Spadají do čeledi lilkovitých, kam se řadí i brambor, lilek či paprika. Pokud chcete, abyste se mohli těšit z obzvláště velké úrody této plodiny, je třeba je zasadit vedle následujících rostlin:
- Bazalka: Tato rostlina, jež patří do čeledi hluchavkovitých, s rajčaty nesoupeří o živiny a zároveň odpuzuje škůdce, mezi něž patří mimo jiné mšice či komáři.
- Cibule či česnek: Jejich mimořádně silné aroma odpuzuje celou řadu škůdců – například mravence a některé druhy červů, které přirozeně rajčatům škodí. Taktéž jsou fungicidní, což v překladu znamená, že mají schopnost bojovat proti houbovým infekcím.
- Mrkev: Tato plodina provzdušňuje půdu a celkově se s rajčaty přirozeně podporuje v růstu. Jedná se o velmi běžnou kombinaci, na kterou sází dlouhé zástupy ostřílených zahrádkářů.
- Řeřicha: Disponuje schopností zadržovat půdní vlhkost, což rajčatům svědčí. Rovněž dokáže efektivně odpuzovat plevel. Pochází z čeledi brukvovitých, což v překladu znamená, že ve srovnání s rajčaty disponuje odlišným nárokem na živiny. Z toho do jisté míry vyplývá, že se tyto rostliny vzájemně neobírají o esenciální nutrienty.
- Brokolice a květák: Rajčata prý společně s brokolicí a květákem dokáží silněji odpuzovat společné škůdce.
- Kapusta: Tato košťálová zelenina, která se řadí do čeledi brukvovitých, pomáhá odpuzovat škůdce rajčat.

Kombinování těchto rostlin s rajčaty je naopak lepší se širokým obloukem vyhnout
Zatímco výše zmíněné rostliny rajčatům nesmírně prospívají, jiné jim mohou značně škodit. Na opačné straně barikády se nachází kupříkladu tyto rostliny:
- Zelí
- Brambory
- Květák
- Brokolice
- Kedluben
- Fazole
- Lilek
- Kopr
- Ořešák
- Růžičková kapusta
- Fenykl
Žádnou z nich tedy vedle rajčat pro jistotu nevysazujte. V opačném případě byste toho mohli litovat ve chvíli, kdy přijde čas sklizně.
Zdroje: denik.cz, ireceptar.cz