Z balkonovek opadávají květy? Přidejte tohle a uvidíte změnu do 3 dnů
Oázu klidu na balkonu podtrhují květiny. Ty dotváří příjemnou atmosféru. Co ale dělat v případě, že květy rostlin opadávají? Přinášíme několik tipů, jak se s tímto problémem do pár dnů vypořádat.
Přiměřenou zálivku, hnojivo, vhodně vybranou půdu i dostatek stínu. To je jen základ parametrů pro prostředí, ve kterém se balkonovky mohou cítit šťastně. Nezřídka se ovšem stává, že ani při dostatečné péči nejsou rostliny v kondici. Proti opadávání květů lze naštěstí poměrně snadno bojovat.
Banánová zálivka vás překvapí svou účinností
Pokud jste milovníky banánů, máte zčásti vyhráno. Proti opadávání totiž účinně bojují banánové slupky. Rozdrcené slupky nechte kvasit ve vodě. Vytvoříte zálivku, kterou zalijte všechny rostliny mající problém s opadáváním. Tento postup opakujte pro jistotu každých 14 dní. Slupky z banánu obsahující fosfor, vápník, hořčík či draslík zajistí bohaté kvetení rostlin i jejich zdravý růst.
Květiny v kondici udrží i kopřivový výluh. Ten nejen podpoří jejich růst, také je chrání proti mšicím a plísním. V 5 litrech vody nechte minimálně týden louhovat půl kila čerstvých kopřiv. Takto vzniklý výluh zřeďte vodou 1:10 a zalévejte ke kořenům.

Předejít opadávání lze pravidelnou péčí
Aby z květin neopadaly květy, je nutná alespoň občasná péče. Vždy odstraňte odkvetlé květy. Ulevíte tak rostlině, která je již nepotřebnými květy zbytečně zatěžována. Pečujte i o dostatečnou zálivku. Každá rostlina je jiná. Ideální tak je, abyste věděli, co konkrétně ta vaše potřebuje. Nikdy není vhodné rostlinu přemokřit, uškodí jí i nadměrné vysušení. Aby byla rostlina v kondici, nezapomínejte ani na její pravidelné hnojení. A to buď přírodním způsobem, nebo si práci ušetřete nákupem hnojiv pro konkrétní typy rostlin.
Vytvořit na balkoně malou zahrádku stojí nemalé úsilí. Když už se vám to povede, mějte jistotu, že vaše květiny budou v kondici a vy se tak budete moct těšit z jejich barevných a voňavých květů. Základem úspěchu je použití kvalitního substrátu. Ideálním je ten přímo určen pro balkonové rostliny. Dostatečně totiž zadržuje vodu, zároveň ale odvodňuje.
Sledujte i případné škůdce rostlin
Důležitým krokem, který musíte udělat sami, je kontrola škůdců a chorob květin. Na balkonech se nejčastěji objevují mšice, molice, svilušky, ale také různé druhy plísní. I s nimi se dá naštěstí bojovat přírodní cestou. A to nejen kopřivovým výluhem, ale i jemným mýdlovým roztokem či výluhem z česneku.

Minipetúnie jsou nenáročné, zato ale nádherné květiny
V parném letním počasí může rostliny trápit nedostatečná vlhkost během dne. Rostliny tak zalévejte ráno, aby mohly během dne využívat zásobu vlhkosti a nestalo se, že vlivem horka a slunečních paprsků vyschnou. Abyste nemuseli péči o květinové záhonky či květináče věnovat nadměrnou pozornost, vyberte si nenáročné rostliny. Na přímém slunci či v polostínu po celé léto vydrží muškáty, begonie, minipetúnie i verbeny.
Minipetúnie jsou barevnými květinami s drobnými zvonkovitými květy různých barev. Jejich květenství trvá od jara do podzimu. Ideální je jejich umístění do truhlíků nebo závěsných nádob. Protože rostliny kvetou velmi bohatě, potřebují dostatek místa.
Jinak ale nejsou nijak náročné na péči. Nevadí jim pobyt na přímém slunci, vyžadují ale pravidelnou a decentní zálivku. Aby kvetly po celý léto, je vhodné pravidelné týdenní hnojení. Pěstovány by měly být v kvalitním propustném substrátu například pro balkónovky.
Zdroje: iReceptar, Compo, Plantarius