Brambory jako dělové koule: Hnojte touhle směsí a sklizeň vás šokuje
Každý zahrádkář sní o bohaté úrodě brambor, které skvěle chutnají a vydrží dlouho uskladněné. A nejlépe bez chemie. Pokud to máte stejně, tyto osvědčené fígle z přírodní zahrádky by vám rozhodně neměly uniknout.
Na českých, moravských a slezských zahrádkách se to všemožnými odrůdami brambor jen hemží. Vzhledem k nenáročnosti jejich pěstování si je oblíbili jak příležitostní zahrádkáři, tak zkušení pěstitelé. Přesto se občas někteří z nich potýkají s neuspokojivou velikostí hlíz nebo jejich sníženou kvalitou. Pokud chcete dosáhnout skutečně rekordní sklizně, zaměřte se na správné a vyvážené hnojení. Pomoc vám v tom mohou přírodní směsi, jejichž účinnost je potvrzena dlouholetými zkušenostmi velkého procenta zahrádkářů.
Co brambory opravdu potřebují
Zjednodušeně řečeno ty správné živiny. Pro svůj růst potřebují dusík, pro vývoj velkých a zdravých hlíz zase draslík a fosfor. Nedostatek těchto prvků může vést k malým hlízám, nízké úrodě nebo náchylnosti k hnilobě a nemocem. Vyvážená výživa tak podpoří růst, zlepší chuť, skladovatelnost a odolnost rostlin. Kromě výše jmenovaných živit je důležitý i obsah mikroprvků v podobě hořčíku, vápníku, manganu či železa. Ty pomáhají rostlinám lépe hospodařit s vodou, posilují jejich imunitní systém a podporují fotosyntézu.
Osvědčené přírodní směsi zaručující skvělou úrodu
Cenných rad od zkušených pěstitelů brambor není nikdy dost. Vyplatí se je pozorně poslouchat, zapisovat si je nebo si je případně připomenout. Sepsali jsme několik základních přírodních směsí, které mohou podpořit zvýšení úrody brambor.
- Dřevěný popel
Popel ze dřeva je bohatý na draslík, vápník a fosfor. Ne náhodou se tak používá jako přirozené hnojivo už po staletí. Jak už jsme tu jednou říkali, právě draslík má na „svědomí“ růst hlíz. Kromě toho zvyšuje jejich odolnost vůči suchu a všemožným nemocem. Popel je rovněž zásaditý, tudíž neutralizuje překyselenou půdu, což právě bramborám vyhovuje.
Použití: 1 hrnek jemného popela na každou výsadbovou jamku, případně rozsypat kolem řádků v době květu.

- Kopřivová jícha (fermentovaný výluh)
Jícha z kopřiv je přírodním dusíkatým hnojivem, které zároveň působí jako přírodní biostimulant. Je plná minerálů (zejména železa a hořčíku) a podporuje růst rostlin. Připravuje se macerací čerstvých kopřiv ve vodě po dobu 7 až 10 dní.
Použití: Řeďte ji v poměru 1 : 10 a nalijte ji kolem rostlin 1 až 2× měsíčně.
- Vaječné skořápky
Pořádnou sbírku vaječných skořápek (nejlépe i od přátel a známých) má doma snad každý pěstitel brambor. Skořápky jsou totiž bohaté na vápník posilující buněčné stěny a přispívající k odolnosti rostlin vůči chorobám. Navíc působí jako dlouhodobé, pomalu uvolňující se hnojivo.
Použití: Skořápky předem důkladně usušte, rozdrťte na jemno a přimíchejte do půdy při výsadbě.
- Kávová sedlina
Jestli jste zahrádkář a milovník kávy v jednom, máte vyhráno. Sbírejte sedliny z kávy a posléze s nimi vyrazte mezi záhony. Sedlina z kávy je zdrojem dusíku a organické hmoty, která přitahuje žížaly jakožto důležité půdní pomocníky. Navíc zlepšuje strukturu půdy a podporuje mikrobiální aktivitu.
Použití: Zapracujte do půdy kolem rostlin nebo přimíchejte ke kompostu.

Kdy směsi použít
Ideální je připravit si půdu pro brambory už na podzim. Právě v tento čas můžete zarýt zmiňovaný popel, stejně jako třeba hnůj nebo kompost, což jsou další možnosti přírodního hnojení brambor. Na jaře při výsadbě můžete do každé jamky přidat menší hrst popela nebo trochu rozdrcených skořápek. Během sezóny doporučujeme přihnojovat kopřivovou jíchou a posypat půdu kolem rostlin kávovou sedlinou.
Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, pestik.cz