Sázet na úplněk? Starý trik, který vám může zdvojnásobit úrodu
Cílem drtivé většiny vášnivých zahrádkářů je zcela jistě sklidit co nejhojnější úrodu. Není tedy divu, že se víceméně každý z nich zpravidla drží různých osvědčených tipů a triků, které bohatou sklizeň zaručují.
Ani ti nejzkušenější zahrádkáři však s nemalou pravděpodobností neznají všechny. Velmi často se může zapomínat zejména na různé starší metody. Mezi ně patří například takzvané lunární zahradničení. V čem spočívá a co všechno byste o něm měli vědět, pokud se chcete těšit z obzvláště hojné úrody?
Princip lunárního zahradničení spoléhá na to, v jaké fázi se nachází měsíc
Asi každý člověk si je vědom faktu, že existují tzv. měsíční fáze. Ty se rozlišují podle toho, jak rozsáhlou část Měsíce ozářenou Sluncem je možné pozorovat z planety Země.
Hlavní měsíční fáze jsou celkem 4. Řadí se mezi ně novoluní, přibývající měsíc, úplněk a ubývající měsíc. Pěstitelé, kteří praktikují lunární zahradničení, se řídí právě podle těchto fází – například v novoluní by se prý nemělo nic vysazovat, při úplňku je zase ideální čas na sběr bylin. V každé fázi se dle tohoto principu zkrátka zaměřují na provádění určitých činností a jiným se naopak snaží vyvarovat.
Co byste měli v jednotlivých fázích na zahrádce dělat, nebo naopak nedělat?
Novoluní (nov): Hlavní je nic nesázet, nevysévat ani nepřesazovat
Novoluní je ta fáze měsíce, kdy měsíc není z planety Země pozorovatelný – to je dáno tím, že se nachází mezi Zemí a Sluncem. Z toho je dle příznivců lunárního zahradničení možné vyvodit následující závěry:
- Zahradníci by v žádném případě neměli nic sázet, přesazovat či vysévat. Semena a kořeny rostlin jsou prý totiž v tuto měsíční fázi slabé a je velmi pravděpodobné, že by se neuchytily.
- Je vhodný čas na ošetřování nadzemních částí rostlin. Ty prý nejsou během této fáze tolik citlivé na výrazné zásahy, neboť dokáží rychleji regenerovat.
Přibývající (dorůstající) měsíc: Čas na hnojení, lisování, sázení, vysévání a úpravu kompostu
Přibývající měsíc, kterému se rovněž někdy říká dorůstající, poznáte podle toho, že osvětlená část měsíce roste směrem zprava doleva. Během této fáze by se měli zahradníci řídit těmito pravidly:
- Nastal ideální čas na hnojení. Půda v sobě totiž prý dokáže lépe uchovávat energii a živiny.
- Po šestém dni této fáze je možné začít s přesazováním, vyséváním a sázením.
- Je možné lisovat vinné hrozny, rybíz či angrešt a ostatní plody, které jsou určené na výrobu vína a jemu podobných nápojů. Ovoce totiž prý během této měsíční fáze mimořádně dobře kvasí.
- Nastala ideální doba pro úpravu kompostu.
- Zakládat trávník je vhodné ve druhé polovině této měsíční fáze.

Úplněk: Ideální chvíle na sklizeň
Úplněk je asi nejproslulejší fází ze všech. Jedná se o dobu, kdy je celý měsíc osvícený Sluncem pozorovatelný z planety Země. Jde o vrchol lunárního cyklu, který je nejenergičtější a disponuje nejvyšší mocí – má dokonce vliv i na lidi, kteří během něj často hůře spí, nebo mají velmi živé sny. Co byste měli v tuto mocnou měsíční fázi dělat na zahradě?
- Nastala chvíle na sklizeň plodů. Ty jsou podle příznivců této metody při úplňku plné mízy a nesmírně šťavnaté.
- Je vhodné sbírat bylinky, které jsou prý během úplňku obzvláště plné zdraví prospěšných látek.

Ubývající (couvající) měsíc:
Ubývající (couvající) měsíc poznáte podle toho, že jeho světelná část ubývá směrem zleva doprava. Během této fáze by se měli zahrádkáři řídit následujícími zásadami:
- Je ideální doba na sázení kořenové zeleniny.
- Nejlepší čas na sušení bylin a zavařování ovoce či zeleniny.
Zdroje: ireceptar.cz, iprima.cz, dumazahrada.cz