Fatální chyba u muškátů: Většina lidí je dává sem a pak se diví, že jim nekvetou
Muškáty patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny vůbec. Každoročně zdobí tisíce okenních parapetů, teras a truhlíků. Jejich úspěšné pěstování ale není pro úplné začátečníky. Ti se často dopouštějí fatální chyby a pak se diví, že jim nekvetou.
Cílem každého pěstitele muškátů je totiž hustá záplava barevných květů. Bohaté kvetení závisí na mnoha faktorech. Mezi ty nejdůležitější patří určitě použití správného substrátu, hnojení, zaštipování, ale i volba ideálního stanoviště. Na některých místech se totiž pelargoniím nedaří tak dobře a málokdy vyvádějí dostatek květů. Výsledkem je pak zklamání, zejména při pohledu na truhlíky sousedů, které květy doslova překypují.

Muškáty nejsou jen červené retro kytky
Většina z nás má možná muškát zažitý jako květinu, kterou má v truhlíku každá babička. Nejde ale jen o retro červené kulaté kytky, které se tyčí mezi řídkými listy. Dnes existuje celá řada druhů a odrůd muškátů. Ty se zavděčí opravdu každému, ať už hledáte klasiku, romanticky převislé rostliny, plnokvěté i drobnokvěté kultivary a tak dále.
Tyto odrůdy se řadí do dvou skupin. První jsou pelargonie vzpřímené, mezi které patří ty typické “babičkovské” muškáty. Mají pevný stonek a bohaté květy, které rostou směrem vzhůru. Převislé pelargonie pak rostou směrem dolů a tvoří bohatě rozkvetlé převisy. Jsou typické například pro rakouské horské chaty, kde místní tyto rostliny pěstují už v rámci jakéhosi “folkloru”.
V obou těchto skupinách pak najdeme celou řadu samostatných odrůd, které se od sebe liší většinou barvou květu, jeho tvarem, velikostí, nebo vzhledem listů. Mezi nezvyklé a krásné druhy patří například převislý “Merlot” s bohatými vínovými květy. Kouzelným vzpřímeným kultivarem je pak plnokvětá “Rosalinda” v odstínech růžové. Na trhu najdeme také druhy s voňavými květy a listy, které mají citrusové aroma.
Chyba, kterou dělá většina pěstitelů
Muškáty vysazujeme do dostatečně hlubokých truhlíků naplněných substrátem určeným přímo pro pelargonie nebo balkonové rostliny. Podobně zaměřené používáme také hnojivo, kterým přihnojujeme dle pokynů výrobce. Důležitá je i pravidelná zálivka, o kterou se nejlépe postarají samozavlažovací truhlíky.
Pokud všechny tyto zásady striktně dodržujete, ale muškáty pořád nekvetou tak, jak byste si představovali, problém může být ve stanovišti. Tyto květiny potřebují opravdu specifické umístění. Ideální je pro ně 6 až 8 hodin přímého slunce (s dostatečnou zálivkou). Pokud je tato doba kratší, nebo na rostliny nesvítí přímé slunce vůbec, strádají. Mají méně květů, obecně hůř rostou a plného květu obvykle dosáhnou pouze na jižně nebo jihovýchodně orientovaných balkonech či okenních parapetech.
Muškáty tedy nelze umístit tak, kam se zrovna hodí. Pokud potřebujete obsadit severní stranu domu, prostor pod pergolou nebo ve stínu stromu, zvolte druhy určené do stínu. V tomto případě se nabízí třeba fuchsie, lobelky nebo africké kopřivy.

Co dělat pro opravdu bohaté kvetení?
Kromě správného umístění toho ale muškáty pro bohaté kvetení potřebují mnohem více. Jak už jsme zmínili, nejde úplně o rostlinu pro začátečníky, a tak je důležité jí poskytnout mnoho péče. Muškáty jsou velcí “žrouti” živin. Truhlíky přihnojujte opravdu často. Na obalech hnojiv se uvádí jednou za 14 dní, nicméně v plném květu jim poskytněte hnojivo i jednou týdně. Vybírejte takové, které je určené přímo na kvetoucí balkonovky. Musí obsahovat dostatek draslíku a fosforu, dusíku naopak méně.
Nezbytným krokem je i odstřihávání odkvetlých květů. Rostlina jinak investuje většinu energie do tvorby semen a nové květy se přestanou objevovat. Se zálivkou opatrně. Květiny preferují mírně vlhkou půdu, které není snadné během horkých letních dnů dosáhnout. Vždy je ale lepší sucho než přemokření. S optimální vlhkostí pomůže drenáž na dně nádob, substrát odlehčený perlitem nebo samozavlažovací truhlík. V neposlední řadě nezapomeňte na zaštipování mladých výhonů, aby se rostlina hezky rozvětvila a květů bylo ještě více.
Zdroje: iDnes.cz, Nebydliblbe.cz