Zaléváte orchideje jako běžné květiny? Chyba, kvůli které vám odejdou před očima
Orchideje patří k těm rostlinám, které se nachází v řadě domácností. Není divu, neboť jejich květy dokáží rozzářit i ten nejobyčejnější interiér. I když jsou nicméně tyto květiny opravdu rozkošné, někteří zahradníci či pěstitelky se jim v obchodech raději vyhýbají obloukem.
Může za to fakt, že orchideje se ani zdaleka neřadí mezi rostliny, které by byly jednoduché na pěstování – je to takřka naopak. Stačí udělat několik malých chyb a tyto krásky mohou začít velmi rychle chřadnout. Jak byste se o ně měli starat a kterým chybám je naopak žádoucí se při jejich pěstování vyhnout?
Kdo bude orchideje špatně zalévat, může se s nimi rovnou rozloučit
Velmi častou chybou, které se dopouštějí i někteří pokročilí pěstitelé, je u orchidejí nevhodné zalévání.
U těchto rostlin se velmi často klade důraz na to, že by měly být udržované ve vlhkém prostředí. Jedná se totiž o exotické květiny, které pocházejí z tropických a subtropických oblastí – přirozeně je najdete například v Jižní Americe (Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Argentina či Uruguay), Střední Americe (Panama, Honduras, Mexiko, Belize, Guatemala či Kostarika), jihovýchodní Asii (Thajsko, Filipíny či Indonésie) nebo v Africe (Gabon, Tanzanie, Kamerun, Demokratická republika Kongo, Uganda či Středoafrická republika).
V těchto oblastech zpravidla skutečně panuje vysoká vlhkost a je tedy pravda, že humidní vzduch orchidejím prospívá. Na druhou stranu pěstitelé si to velmi často vykládají špatným způsobem – mnohdy kladou až přehnaný důraz například na zalévání, což však může být kritická chyba. I když totiž tyto půvabné květiny mají rády vlhkost, v žádném případě nesnesou přemokření.
Je tedy velmi důležité, abyste to s jejich zálivkou nepřehnali. V opačném případě jim začnou žloutnout listy a opadávat květy – jakmile takový jev pozorujete, nastal nejvyšší čas, abyste snížili intenzitu zalévání. I pokud se však budete sebevíce snažit, je velmi pravděpodobné, že už květinu zachránit nezvládnete – jakmile listy zežloutnou a začnou opadávat, existuje důkladné podezření, že již došlo k uhnití kořenů.

Jak tedy orchideje správně zalévat?
V první řadě je důležité zmínit, že orchideje by se neměly pěstovat v běžném zahradnickém substrátu. Spíše budou prosperovat v kůře, která jim poskytne optimální vlhkost. Při zavlažování pak myslete na to, abyste lili vodu ke kůře a nikoliv přímo ke kořenům. To mimo jiné znamená, že byste orchideje nikdy neměli zalévat klasickou konvičkou. Mnohem vhodnější bude si přichystat nádobu, do které napustíte vlažnou vodu a následně ponoříte orchidej v květináči – voda by měla sahat až po okraj květináče. V dané nádobě je vhodné orchidej nechat zhruba 20 až 30 minut, načež je možné ji vrátit zpět na původní stanoviště.
Zkuste zapojit led nebo rozprašovač
Pokud chcete vašim orchidejím dopřát obzvláště luxusní péči, je vhodné jim čas od času postříkat listy rozprašovačem. Někteří zahradníci rovněž doporučují tzv. zálivku ledem. Ta spočívá v tom, že na substrát položíte 2 až 4 kostky ledu a necháte je rozpouštět – tím zajistíte, že se bude voda ke květinám dostávat postupně, díky čemuž nehrozí přemokření. S ledem to ovšem nepřehánějte.

Myslete na to, že většina orchidejí pochází z tropických či subtropických oblastí
Pokud chcete, aby vaše orchideje prosperovaly, mějte na paměti, že pochází z tropických či subtropických oblastí. To v překladu znamená, že vyžadují kromě vlhka rovněž teplo. Dejte si tedy pozor na průvan. Pokud se chystáte větrat, přeneste je do tepla.
Zdroje: instory.cz, nkz.cz, ireceptar.cz