Chcete květináč plný květů až do podzimu? Tuhle přísadu přidávají jen zkušení pěstitelé
Kdo by netoužil po bohatě kvetoucích truhlících, které budou váš prostor zdobit od jara až do podzimu. Abyste toho docílili, je třeba věnovat pozornost nejen správnému výběru rostlin, ale i adekvátní péči. Kromě vhodného výběru substrátu, stanoviště nebo třeba zálivky si můžete pomoci i jedním jednoduchým trikem.
Většina pěstitelů se soustředí zejména na zálivku. Nicméně pokud chcete docílit dlouhé doby kvetení, je velmi důležité nezanedbávat samotnou strukturu půdy. Právě ta má totiž zásadní vliv na to, kolik vody a živin daná rostlina opravdu využije. Rozhodující může být i správně nastavené hnojení.
Živinami nabitý drink pro vaše rostliny
Zázračnou přísadou, díky níž se dočkáte dlouhotrvající záplavy květů, je žížalí čaj. Tato tmavě hnědá až černá tekutina se získává během vermikompostování v domácích plastových vermikompostérech. Jedná se o rostlinný materiál obsahující zhruba 80 % vody.
Tento výluh vzniká během procesu zcela přirozeným způsobem. Domácí vermikompostéry přitom k tomuto účelu zpravidla mají sběrnou nádobu, do níž tato životodárná tekutina stéká. Složení žížalího čaje se přitom přirozeně liší v závislosti na substrátu a materiálu, který se ve vermikompostéru zpracovává. Každý žížalí čaj tak může být v určitém slova smyslu jedinečný.

Pro rostliny přináší řadu výhod
Tento výluh je pro pěstitele velmi cennou složkou, kterou rozhodně není radno vylévat do odpadu. Právě naopak jej můžete nadále použít. Tekutina je totiž plná nejrůznějších živin a enzymů.
Rostliny ve vaší zahradě pak žížalí čaj ocení hned z několika důvodů. Předně tato směs pomáhá zvýšit odolnost rostlin vůči suchu. Podporuje kvetení a tvorbu plodů a rovněž celkový růst rostlin. Žížalí čaj má silné regenerační účinky, chrání před chorobami a škůdci. Směs obsahuje vyvážený poměr živin a bývá obohacena o řadu prospěšných látek, jako je vápník, hořčík, sodík a další.
S žížalím čajem můžete účinně předcházet nejrůznějším chorobám nebo účinně léčit již vzniklé nemoci rostlin. Tato směs zároveň efektivním způsobem odhání případné škůdce a celkově zlepšuje stav půdy.
Žížalí čaj rostlinám vždy správně nařeďte
Většinou bývá žížalího čaje omezené množství a směs může být poměrně koncentrovaná. Proto je vhodné jej ředit vodou, abyste předešli možnému spálení rostlin. Zároveň tak dojde k efektivní distribuci hnojiva ke všem rostlinám.
To, jak moc je třeba žížalí čaj naředit, záleží na konkrétní koncentraci. V některých případech může stačit ředění 1:1, v jiných případech pak na každý díl žížalího čaje připadne deset dílů vody.
Pokud se kompostování v domácích podmínkách nevěnujete, můžete si zakoupit již hotový žížalí čaj. V takovém případě se pak z hlediska dávkování a ředění řiďte konkrétními pokyny výrobce.

Na co všechno lze žížalí čaj používat?
Správně připravený a naředěný žížalí čaj najde uplatnění napříč celou vaší zahradou. Můžete jej používat na kořenovou i plodovou zeleninu, kromě toho se však hodí také na okrasné rostliny, u kterých podpoří dlouhotrvající kvetení. Dále pak tuto směs můžete aplikovat k nejrůznějším bobulovinám (například angreštu nebo kanadským borůvkám) či k vinné révě.
Kromě toho, že jej můžete používat ve formě půdní zálivky přímo do půdy, jej lze aplikovat také přímo na listy rostlin.
Výhodou také je, že toto hnojivo nemusíte spotřebovat okamžitě po jeho získání. Pokud jej budete dobře uchovávat, pohybuje se jeho životnost kolem dvou až tří měsíců. Ideálně přitom k jeho skladování volte suché, tmavé a chladné místo.
Zdroje: denik.cz, kokoza.cz