Letos v létě bude Slunce nemilosrdné. Zahrada se vám upeče, pokud zavčas neuděláte tohle
S přicházejícími teplými dny se zelené porosty probouzejí po dlouhé zimě. Zahrádkářům se s příchodem tohoto období obnovuje jejich pravidelná péče o své rostliny.
Léto je mnohdy nevyzpytatelné a často se stává, že zahradníky matka příroda mile i nemile překvapuje. Některé zahrady také svým vzhledem dokazují, že často majitelé ani nevědí, jak se správně o svou zahradu starat, natož v obdobích teplotních výkyvů. Meteorologové se domnívají, že se v letošním létě opět setkáme s obdobími sucha a žhnoucím sluncem. Na co si tedy dát pozor?
Letní péče o zahradu
V létě mají zahrady příležitost se rozkvést do své plné krásy. Bránit jim v tom může mnoho faktorů. Naštěstí pro zahrádkáře, většinu z nich dokáží ovlivnit.
Ve většině případů je výrazným ukazatelem prosperity zahrady její trávník. Jestliže si přejete mít hustý a sytý trávník, odborníci doporučují nezanedbávat pravidelné sekání. Pravidelností se dá docílit omezení rozmnožování plevele, jelikož nestihne vykvést a vysemenit se. Dále se doporučuje odstraňovat divoké rostliny včetně jejich kořenů.
V období vysokých teplot je doporučeno zalévat brzy ráno nebo později večer. Pomalé a hluboké zalévání má přednost nad častou a povrchovou zálivkou. V těchto dnech je důležité, aby se vláha prosákla hluboko do půdy ke kořenovému systému.
Výška trávníku by se měla pohybovat kolem 3,5 – 5 cm. Doporučuje se sekat v chladnějším počasí a naopak při horkých dnech ponechat trávu delší, a to až kolem 7 – 8 cm. Delší tráva zadržuje vlhkost a nabízí kořenům stín. Hustší trávník také zamezuje klíčení plevele.

Okrasný záhon dosahuje svého vrcholného období
Pokud se na zahradě pěstují okrasné květiny, měly by se jim dopřát takové podmínky, aby mohly vykvést a ukázat se ve své plné parádě.
Jednou z nejdůležitějších podmínek je dostatečná vláha a provzdušnění. Aby se okrasným záhonům dobře dýchalo, doporučuje se pravidelné kypření půdy a odstraňování plevelů. Prokypření zároveň pomáhá rostlinám udržet vláhu pro následující dny.
U trvalých rostlin také pravidelně odstraňujeme suché listy a květy, aby měla rostlina prostor pro vyklíčení nových. U většiny rostlin platí pravidlo: jakmile lze list či květ snadno odebrat, rostlina jej nepotřebuje a můžeme ho odstranit. Pokud stále cítíme odpor, list či květ ponecháme.
Nakonec zahrádkáři doporučují používat mulč. Jedná se o užitečný způsob, jak při horkých dnech ochladit půdu a udržet její vláhu. Mulč mimo jiné pomáhá zamezit šíření plevele a chrání rostliny včetně jejich kořenů před extrémními teplotami. Jako mulč lze použít posekanou trávu, listí, nebo slámu.

Užitkové rostliny
Pokud na své zahradě pěstujete užitkové rostliny, nebo o tom přemýšlíte, na vysetí je v létě stále čas. I když se většina vysívá už s příchodem jara, v létě je možné vysét druhou várku.
S kratším stonkem je možné například vysít mrkve, ředkve a ředkvičky. Jejich plody vás budou těšit do podzimní úrody. Znovu vysét lze také saláty, špenát nebo polníček. Ty v půdě vydrží až do prvních mrazíků.
V kategorii užitkových rostlin je dobré myslet i na bylinky. Na silném slunci vydrží mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejka nebo levandule. Naopak do stinných míst je vhodné vysadit mátu, medvědí česnek nebo libeček.
Zdroj: isotra.cz, zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz