Rostlina, která odpuzuje komáry a nádherně kvete? Má ji doma málokdo, ale je to poklad
Komáři nás zejména v letních měsících dokážou nepříjemně potrápit. Proto většina z nás hledá způsoby, jak se tohoto dotěrného hmyzu zbavit. Kromě repelentů a nejrůznějších chemických odpuzovačů si můžete pomoci zcela přírodní cestou. Stačí jen vybrat vhodnou rostlinu.
Pěstováním této rostliny budete moci těžit nejen z jejího praktického účelu. Díky krásným květům navíc skvěle ozvláštní prostor vašeho balkonu, terasy nebo třeba truhlíky za oknem. Jejich intenzivní vůně navíc efektivně odpuzuje i mnohé další škůdce.
Oblíbené letničky, které komáry odradí
Komáry přirozeně odpuzuje hned několik různých rostlin. Jednou ze skvělých voleb jsou přitom afrikány. Tyto letničky se mohou pochlubit nízkými nároky na pěstování, takže si s nimi hravě poradí i pěstitelé začátečníci. Navíc zvládnou růst i v méně ideálních podmínkách.
Afrikán se pyšní silnou vůní, která je obsažena v jeho listech a květech. Ta přitom přirozenou cestou odpuzuje kromě komárů také mouchy a jiné druhy hmyzu. Vůně afrikánů odpuzuje též slimáky, mšice a molice.

Pestrobarevné květy si snadno zamilujete
Afrikány jsou v zahradách oblíbené pro své pestrobarevné květy, které zaručeně rozzáří každý prostor. Navíc se vyznačují poměrně rychlým růstem, takže se na nádherné květy můžete těšit poměrně brzy po výsadbě.
Ačkoliv by se podle názvu mohlo zdát, že afrikány pocházejí z Afriky, není tomu tak. Jejich původ bychom hledali spíše v Mexiku a USA. Právě zde totiž přirozeně roste několik druhů afrikánů a až postupem času se tyto rostliny, mnohdy ve vyšlechtěné podobě, dostaly i k nám do Evropy.
Vyberte jim vhodné stanoviště a půdu
Afrikánům se nejlépe daří na slunném stanovišti, nicméně můžete je pěstovat i v polostínu. Poměrně dobře se dokážou přizpůsobit podmínkám a nevadí jim ani sušší půda. Pokud tedy čas od času zapomenete na zálivku, s největší pravděpodobností afrikánům neublížíte.
Co se týče půdy, tyto rostliny ocení dobře propustnou půdu. Při pěstování za oknem v truhlíku můžete zvolit substrát pro balkonové rostliny. Afrikány nejsou na hnojení náročné, na druhou stranu jim přihnojováním můžete pomoci k bohatšímu a delšímu kvetení.
Výsadba je jednoduchá
Pokud se rozhodnete pro předpěstování afrikánů, provádí se obvykle během března v domácích podmínkách. Přímý výsev na záhon je zpravidla možný od dubna, nicméně předpěstování afrikánů je ideální pro jejich rychlejší vývoj. Pokud si chcete práci co nejvíce ušetřit, můžete si koupit již předpěstované sazenice a pouze je přemístit na záhon či do vhodných truhlíků.

Jaké další rostliny působí proti komárům?
Pokud vám výskyt komárů v letních měsících dělá vrásky na čele, můžete kromě afrikánů vyzkoušet výsadbu i celé spousty dalších rostlin. Přírodním odpuzovačem je například levandule lékařská, která se pyšní výrazným aroma. Užitečný hmyz a opylovače na druhou stranu do zahrady dokáže přilákat a plní tak dvojí roli.
Proti komárům můžete dále zasadit citronový muškát, jehož listy po rozmačkání uvolňují silnou citronovou vůni. Podobně působí i citronová tráva.
Efektivním odpuzovačem proti komárům je rovněž máta, kterou navíc můžete i dále zužitkovat v rámci přípravy nápojů nebo lahodných čajů.
Chybu neuděláte ani s měsíčkem, který kromě své praktické funkce nádherně kvete. Měsíček přitom lidem většinou příjemně voní, na druhou stranu pro tento hmyz je jeho aroma odpudivé.
Z dalších bylinek odpuzujících komáry stojí za zmínku například drobná mateřídouška nebo meduňka s lehkou citrusovou vůní. Vsadit můžete také na aromatickou bazalku.
Zdroje: hnojik.cz, denik.cz