Chcete barevný balkon bez starostí? Tyhle 3 rostliny zvládnou i horka a sucho
Balkon u bytu je pro mnoho lidí vítaným bonusem – místem k odpočinku i malou zelenou oázou uprostřed města. Pokud si ho navíc vyzdobíte barevnými rostlinami, které nevyžadují složitou péči, promění se v útulný kousek přírody bez zbytečných starostí.
Zatímco některé rostliny vyžadují častou péči, jiné druhy jsou téměř bez starostí. Právě takové se skvěle hodí na balkon lidem, kteří nemají zahradničení v kostech. Pojďte se s námi podívat na to, jaké rostliny vám zpříjemní pobyt na balkonu, aniž byste se o ně museli extrémně starat.
Pelargonie kvetou od jara do podzimu
Květinou, která již desítky let zdobí nejen balkony, ale i parapety oken domů i bytů, jsou pelargonie. Muškáty, jak se těmto květinám také často říká, kvetou obvykle od května do října. Tyto rostliny vyžadují dostatek přímého slunce. Čím více světla mají, tím lépe kvetou. Ideální je tak umístění na balkonu na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní straně.
Péče o pelargonie je poměrně snadná. Zalévat je stačí jen občas. Přemokření je pro tuto květinu nebezpečné, závlahu tak potřebují pouze ve chvíli, kdy je substrát na povrchu suchý. V opačném případě může dojít k hnilobě kořenů, která může být pro rostlinu fatální. Důležité je i hnojení. To podporuje bohaté kvetení. Vhodné je hnojení speciálním hnojivem na pelargonie.
Starost vám přinese pouze přezimování rostlin. Před zimou je nutné rostliny oříznout a uložit na světlém chladnějším místě s teplotou maximálně 12 °C. Během této doby by mělo docházet jen k minimální zálivce. Na jaře je nutné přesazení rostlin a jejich dostatečné hnojení.

Zalévání levandulí je pouze sporadické
Další rostlinou, kterou můžete uvítat na svém balkonu, je levandule. Ta zaujme vůní, barvou i svou jednoduchou péčí. I levandule milují slunná místa. Slunce je důležité pro jejich bohaté zbarvení. Stín je pro ně naopak zabijákem. Aby květina správně prospívala, je důležité pěstovat ji v alkalické půdě, která není nijak přemokřená. Levanduli zalévejte spíše sporadicky. Je velmi odolná vůči suchu. A tak zvládne bez vody i několik dnů. Aby se stejně jako další rostliny během parného léta nespálila, zalévejte ji ráno nebo večer, když již sluníčko nepálí.
Pokud chcete, aby rostlina kvetla co nejdéle, pravidelně zastřihujte odkvetlé květy. Po sklizni květů, které můžete usušit a použít jako dekoraci či náplň do vonných sáčků, levanduli ostříhejte. Zajistíte jí tak pevný tvar i pro další sezonu. Při řezu si dejte pozor na poškození dřevnaté části rostliny.

Fuchsie zbarví balkon mnoha odstíny
Nádherné barevné květy po celé léto zajišťují na péči nepříliš náročné květiny fuchsie. Ty sice nejsou, na rozdíl od předešlých rostlin, milovníky extrémního tepla a sucha, mají ale rády polostín. Pobyt na přímém slunci může vést k popálení jejich jemných listů.
Ani o tento typ rostliny nemusíte nijak významně pečovat. Pravidelné zavlažování nepřehánějte, rostlina nemá ráda, když je přemokřená. Může to poškodit její kořeny, ale také ohrozit bohatost květů. Pokud v místě, kde bydlíte, nejsou v zimě extrémní mrazy, může fuchsie na balkoně přezimovat. V takovém případě snižte zálivku.
Fuchsie jsou nádhernými rostlinami, které vás budou obšťastňovat barevnými květy od jara až do podzimu. Květy mají různě barevné kombinace. Jsou tak rostlinami, které váš balkon doslova rozzáří. Navíc se díky jejich návštěvníkům v podobě včelek či čmeláků budete cítit jako uprostřed přírody.
Zdroje: Compo, Living.iprima