Zahradníci radí: S tímhle se plíseň bramborová už k vaší zahrádce nedostane
Především pro brambory a rajčata je choroba jménem Plíseň bramborová skutečnou pohromou. Obecně je pak považována za jednu z nejzákeřnějších chorob, jaká může vaši úrodu napadnout. Není proto od věci vyslechnout si rady jiných zahrádkářů a naučit se tak rozpoznávat první příznaky. Nebo ještě lépe zabránit vzniku plísně jednou provždy.
Pokud je zahrádka vaším velkým koníčkem, pravděpodobně už jste někdy slyšeli o plísni bramborové, tedy chorobě, jež platí za jednoho z největších strašáků všech pěstitelů. Zejména v období teplého a vlhkého počasí se po zahradě dokáže rozšířit závratnou rychlostí. Ani se nenadějete a máte po úrodě brambor i rajčat. Ač to možná teď vypadá nereálně, i takto zákeřné choroby se lze zbavit, ba co víc, lze předcházet jejímu vzniku. S radami od zkušených zahrádkářů vám to půjde jako po másle.
Vsaďte na odolné odrůdy
Je to tak, prevence proti vzniku Plísně bramborové začíná už při výběru osiva. Na trhu jsou v současné chvíli dostupné odrůdy, které byly vyšlechtěny právě proto, aby lépe odolávaly napadení plísněmi. U brambor se osvědčila například odrůda Sarpo Mira, která je vhodná i pro ekologické pěstování. Dobrou volbou je rovněž odrůda Bionta pyšnící se chutnou dužinou. U rajčat můžete volit třeba odrůdu Phantasia. Vhodná je jak pro pěstování ve skleníku, tak na záhoně. Kdo má raději menší rajčátka, vybere si určitě odrůdu Primabella, jenž vyniká drobnějšími plody s vynikající chutí, ale i vysokou odolností. Mějte na paměti, že se vyplatí pěstovat více odrůd současně. Zvýšíte tím šanci na dobrou sklizeň, protože při případném napadení plíseň nezničí celou úrodu najednou.

Vhodné stanoviště a správná výsadba jsou klíčem k úspěchu
A to zejména proto, že plíseň miluje vlhko, stín a špatné větrané prostory. Když do takových podmínek vysadíte plodiny, jdete vzniku plísně hodně naproti. Popřemýšlejte nad tím, kde přesně chcete vysazovat. A to nejlépe tak, abyste plísni omylem nevytvořili ideální podmínky pro vznik. Tudíž vyberte slunné a otevřené stanoviště, kde proudí vzduch. Také nesázejte rostliny příliš nahusto. Listy totiž potřebují prostor, aby po dešti rychle oschly.
Jestli se rozhodnete vysadit najednou rajčata i brambory, tak je hlavně nevysazujte příliš blízko u sebe. Mezi těmito druhy se totiž plíseň moc ráda a moc snadno šíří. Rovněž se vyhněte tomu, abyste na stále stejných místech vysazovali stále dokola ty samé plodiny. Je dobré plodiny na záhonech pravidelně střídat.
Dejte si pozor na příliš promočené listy
Jednou z nejčastějších chyb, kterou zahrádkáři dělají, je večerní zálivka nebo polévání přes listy. Právě takové momenty dávají plísni prostor vzniknout. Zalévejte proto pouze ráno, listy tak dostanou možnost během dne pořádně proschnout. Vodu zároveň směřujte spíše ke kořenům, ne přímo na listy a stonky. Vhodným doplňkem je použití tzv. mulče, který reguluje vlhkost v půdě a zamezuje kontaktu rostlin s kontaminovanou zeminou.

Nepoužívejte chemii, sáhněte po přírodních postřicích
Když se vám úrodu i přes všechna opatření nepodaří ochránit a plíseň ji napadne, určitě nesahejte po chemických prostředcích. Místo toho si raději vyrobte domácí, zaručeně přírodní postřiky. Ty jsou navíc vhodné i pro prevenci, nejlépe jednou týdně jimi postříkejte úrodu, zaměřte se hlavně na období po deštích.
A jaké postřiky si snadno vyrobíte doma? Například česnekový postřik s antibakteriálními účinky, který působí i proti plísním. Další variantou je jedlá soda s mýdlem – vzniklý roztok změní pH listů a ztíží život patogenům v půdě. Třetím tipem může být odvar z přesličky rolní.
Zahrada bez plísně totiž není jen snem. Jestliže se zaměříte na správnou volbu odrůd, budete svoji úrodu pravidelně kontrolovat a s láskou se o ni starat, vzniku zákeřných plísní můžete snadno předejít. Nezapomeňte, že co zahrádce dáte, se vám milionkrát vrátí. Třeba v podobě zdravé bohaté úrody, kterou vám pochválí celá rodina.
Zdroje: izahradkar.cz, potapnicek.cz