Fuchsie vám nekvetou? Důvodem může být stanoviště, zálivka nebo chybné hnojení
Fuchsie právem patří k oblíbeným rostlinám v českých zahradách. Jejich záplava barevných květů totiž dokáže zaručeně rozzářit každý prostor. Bohužel však jejich pěstování není úplně nejjednodušší, a tak se může stát, že vám začnou uvadat, přestanou kvést nebo dokonce zcela uschnou.
Fuchsie jsou velmi citlivé rostliny. Pokud pochybíte v jejich umístění, zálivce nebo třeba použitém hnojivu, můžete zaplakat nad výdělkem. Přitom ale jen stačí dopřát jim to, co si opravdu žádají, a rázem se můžete těšit na nádherné květy.
Proč fuchsie nekvetou
Fuchsie se pyšní nádhernými květy. Pokud se ale na rostlině neobjeví, řada zahrádkářů si marně láme hlavu nad tím, co za tím může stát. Nejčastějším důvodem absence květů je přitom špatný výběr stanoviště.
Zatímco tmavé druhy fuchsie si libují na světlých stanovištích, odrůdy se světlejšími květy milují spíše polostín. Kromě toho je ale důležité i to, aby bylo stanoviště příjemně vzdušné a dobře chráněné před ostrým poledním sluncem. To totiž fuchsiím neprospívá. Příliš silné slunce může spálit nejen listy, ale i květy rostliny.

Kvalitní hnojivo je základem úspěchu
Pěstování fuchsií je tak trochu oříšek i z toho důvodu, že tyto rostliny vyžadují adekvátní substrát. Obecně se doporučuje použít vzdušný humózní substrát kyselejšího typu s pH kolem hodnoty 6. V obchodech přitom často můžete narazit právě na speciální substrát určený právě pro pěstování fuchsií.
Na bohatost květů má přímý vliv také dostatek živin, které rostlině dodáte vhodným hnojivem. Odborníci se shodují v tom, že fuchsie je vhodné hnojit jednou nebo maximálně dvakrát do týdne. S hnojením začněte až v dubnu, jakmile se po dlouhé zimě oteplí, a skončete nejpozději začátkem září.
Před zazimováním jim dopřejte sestřih
Než fuchsie na chladnější období zazimujete, nezapomeňte se o ně postarat pomocí správného střihu. Jednotlivé výhony zkraťte zhruba o třetinu a nezapomeňte také odstranit veškeré odumřelé větvičky a listy.
Pokud si během zazimování všimnete, že rostliny vyhánějí dlouhé nevyzrálé výhony, pravidelně je vyštipujte. Důvodem výskytu těchto výhonů je nepříliš vhodné světelné a teplotní stanoviště.
Během zimy také omezte zálivku. V tomto období stačí, když budete substrát udržovat jen mírně vlhký. Květině dopřejte vláhu až ve chvíli, kdy začne povrch substrátu prosychat. Pokud byste rostlinu přes zimu přelévali, mohly by snadno začít uhnívat její kořeny. Naopak v déle trvajícím suchu mohou fuchsiím začít opadávat listy. Vždy je proto potřeba volit pomyslnou zlatou střední cestu.

Proti mšicím zakročte včas
I fuchsie jsou samozřejmě náchylné na nejrůznější škůdce, které mohou pěstitele pořádně potrápit. Nebezpečné mohou být mšice, molice, svilušky i třásněnky. Pokud si tohoto nezvaného hmyzu všimnete, snažte se zakročit co nejrychleji. Využít k tomuto účelu můžete jak chemické přípravky, tak i nejrůznější přírodní postřiky. Proti mšicím je účinnou přírodní alternativou směs octa, vody a mýdla na nádobí.
Během přezimování pak pro fuchsie může znamenat značné riziko plíseň šedá, která může vzniknout při nedostatku světla a značné vlhkosti.
Pravidelně je přesazujte
U většiny rostlin snadno poznáte, když už je jim nádoba malá a vyžadují přesazení. Fuchsie přitom lze přesazovat každoročně, aniž by tím rostliny trpěly. Nové podmínky jim proto můžete zajistit klidně na začátku každého vegetačního období.
Zdroje: snadnobydlet.cz, prima-receptar.cz, ireceptar.cz