Čím postříkat pelargonie, aby kvetly nonstop? Tajný tip od zahradníků
Mnoho balkónů, teras a širokých oken se pyšní bohatými náručemi muškátů, neboli pelargonií. Snem každého pěstitele těchto krásných převislých květin je, aby se i v další sezóně rostlinám dařilo a oni se mohli pyšnit svou pěstitelskou zručností.
Pelargonie pocházejí z jižní Afriky a dnes je mezi zahrádkáři známo přes dvě stovky druhů. Pelargonie jsou mimo svou krásu oblíbené i díky jejich odolnosti a vytrvalosti. Na balkónech vydrží i několikadenní období sucha či letní bouřky.
Jak začít s pěstováním pelargonií
Při výběru sazeniček dbejme také na výběr správných květináčů a substrátu. Jelikož v truhlíku na venkovní květiny nebývá moc místa, je vhodné vybrat zeminu bohatou na minerály. Při sázení je také možné obohatit substrát o proleželý kompost.
Sazenici vkládáme do truhlíku tak hluboko, jak byla zasazena v koupeném květináčku. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami dodržujeme kolem 15 centimetrů.
Hnojení a zálivka
Po přesazení můžeme pelargonie jemně zalít, dbejte na to, aby proud vody nevytvořil v čerstvé půdě důlky. Květináč posadíme na světlé stanoviště. Nejvhodnějším místem jsou jižní, jihovýchodní a jihozápadní strany.

U nových sazenic se hnojení doporučuje asi šest měsíců po zasazení. Koncentrovanější hnojivo je vhodné použít ze začátku jara, aby se rostlině pomohlo s tvorbou listů, květů a kořenového systému. Poté hnojíme každých čtrnáct dní až do pozdních letních měsíců.
Pelargonie jsou náchylné na prosáklou půdu, zalévejte proto obezřetně a vodu navíc nechte vytéct. Vhodnými květináči jsou samozavlažovací, ze kterých si rostlina nabere tolik vláhy, kolik potřebuje.
Špatnou míru zálivky je možné vypozorovat z listů a květů. Při nadměrné závlaze budou hnít středové lístky a žloutnout celé listy. Naopak při drastickém vysoušení budou listy žloutnout jen na okrajích a poté seschnou. Pokud listy u kořene opadávají, květina má málo světla.
Typy a triky pro bohaté květy
Zdravých muškátů lze docílit při zajištění vhodného substrátu, zálivky, slunného stanoviště a odrazení škůdců. Při invazi škodlivého hmyzu doporučujeme sáhnout po postřiku z vlažné vody a kapkou mýdla na nádobí, nebo trochou alkoholu. Stíráme listy z obou stran. Pokud je škůdci pohlcena celá rostlina, doporučujeme se obrátit se obchody pro zahrádkáře se specializovanými postřiky.
Co se týče hnojivých nálevů, domácí metody jsou často mnohem účinější, šetrnější a především levnější. Pokud si chcete namíchat vlastní, doporučujeme například jednou měsíčně do zálivky přidat jód. Pro jednu květinu přidejte do 50 mililitrů vody kapku jódu a zalijte jako obvykle.
Pokud pěstujete muškáty celoročně, venku by vám měly vydržet i přes mírný podzim. Jakmile teploty klesnou ke dvěma stupňům, je na čase schovat muškáty dovnitř. S blížící se zimou se doporučuje střídat vnitřní a venkovní stanoviště, aby si rostliny zvykly na domácí teplejší podmínky.

Abyste docílili sytě kvetoucích muškátů, měly by být na velmi světlém stanovišti. Na přímém slunci se barva květů mění do více syté, podobně jako kůže když se opálí.
Mimo klasická hnojiva na venkovní kvetoucí rostliny se doporučuje kopřivové hnojivo. Pokud na něj nenarazíte, můžete si vyrobit vlastní hnojivo z droždí, které muškátům velmi prospívá. Droždí dodává rostlině energii pro tvorbu nových květů a podporuje zdravý kořenový systém.
Hnojivo si připravíte z jedné rozdrolené kostky droždí v jednom litru vlažné vody. Tuto směs nechte dva dny kvasit. Po uplynutí doby znovu promíchejte a přilejte přímo ke kořenům.
Nakonec můžete vyzkoušet hnojivo z banánových slupek, ať už nálev, nebo kusy přidat na půdu. Dále můžete vyzkoušet kávovou sedlinu, kterou je vhodné v menším množství zapracovat přímo do substrátu.
Zdroje: adbz.cz, zahradkarskaporadna.cz