Zalévat nebo nezalévat květiny po přesazení? Tuhle chybu dělá 80 % lidí a květiny pak trpí
Přesazování květin se může zdát jako banální věc, přitom je podmíněna mnoha důležitými faktory, kterých je dobré se držet, aby se rostlině dále dařilo a přesazení ji nevyčerpalo do skonání.
Rostliny potřebují přesazovat v průměru každé 2-3 roky. Lze tedy usoudit, že pokud rostlinu udržíte naživu po minimálně tuto dobu, vyzkoušíte si také přesazování. Jaro je k této činnosti nejvhodnějším obdobím. Proto se níže dozvíte, co vše mít při přesazování na paměti.
Proč se rostliny přesazují?
Důvody přesazování jsou mnohým jasné. Rostlina v květináči časem vytváří spletitý kořenový systém a pro její zdraví a pokračující růst je nutné ji přesadit. Pakliže se rostlina po léta ponechá ve stejné nádobě, kořeny ztrácejí prostor k získávání živin a vody.
Při přesazení se doporučuje použít nádobu, která je ve svém průměru asi o 1-2 cm větší než ta aktuální. Při přesazení se doporučuje použít čerstvý substrát vhodný pro danou pokojovou rostlinu.
Kdy se do transplantace pustit?
Pěstitelé rostlin neustále konzultují, kdy je ten pravý čas na přesazování. Jisté jsou tyto faktory: rostlina vykazuje zdravou podobu a přesazení ji příliš nezatíží; rostlina nebyla přesazena alespoň 3 roky a ze spodní části květináče jdou vidět kořínky. Toto jsou základní ukazatele, podle kterých je možné se řídit.
Obecně vhodným obdobím pro transplantaci je brzké jaro. Naopak se nedoporučují zimní měsíce, kdy rostlina zpomaluje svůj růst, jelikož nemá dostatek přirozeného světla oproti letním měsícům.

Výjimka, jak je známo, potvrzuje pravidlo. I u pokojových rostlin existují situace, kdy je transplantace rostliny vyžadující pro její záchranu. Tato situace nastává, jakmile je rostlina dlouhodobě napadena škůdci, anebo když zjistíme hnilobu. V těchto, pro rostlinu život ohrožujících situacích je potřeba radikálně zasáhnout a po provedení nezbytných opatření rostlinu přesadit do vydezinfikovaného květináče s novým substrátem.
Jak pokračovat po přesazení?
Po dokončení transplantace rostliny starost o ní nekončí. Péče po přesazení je důležitá z toho důvodu, že je rostlina po tomto procesu v šoku a může jí trvat několik dní až týdnů, než se z přesazení oklepe.
Mnoho začínajících pěstitelů dělá při a po přesazení chybu v zálivce – zvláště ti pěstitelé, kteří přesazovali z důvodu hniloby kořenů, který je následek právě špatné zálivky.
Rostliny s tenkými listy můžeme po přesezaní zalít ihned. Doporučuje se trik, který je vhodný na převážnou většinu pokojovek: rostlinu posadíme do nádoby s odstátou vodou na několik minut, aby si nabrala tolik vláhy, kolik potřebuje. Tuto praktiku nedoporučujeme často používat u sukulentů, které vláhu drží v listech a časté namáčení by jim poničilo kořeny.

U nově přesazených rostlin zaléváme opatrně a méně častěji. Jelikož není nový substrát protkaný kořeny, prosychá výrazně pomaleji a je náchylný na zadržování vody a následnou tvorbu plísní.
Rostliny nenáročné na zalévání, a proto vhodné pro začínající pěstitele, jsou rostliny typu Dracaena, která láká svou palmovitou podobou; zelenec, který je skvělý do ložnic díky schopnosti čistit vzduch; nebo tchýnin jazyk.
Pakliže jste nervózní z komplikovaného systému zavlažování rostlin, doporučujeme vyzkoušet pěstování stylem hydroponie, který je založený na pěstování rostlin ve vodě bez přítomnosti substrátu. U takto pěstovaných rostlin je pouze nutné vyměňovat vodu a čas od času přihnojit. Rostliny vhodné k tomuto pěstování jsou například lopatkovec nebo zmíněný tchýnin jazyk.
Zdroje: vyvolej.to, akvarium.taktojenassvet.cz, zahradnipruh.cz