Muškáty vám umírají? Zkuste tenhle fígl a budou vonět až k sousedům
Muškáty, které najdete rovněž pod označením pelargonie, se bezpochyby řadí mezi nejoblíbenější rostliny na světě – může za to zejména jejich pestrost a univerzálnost. Oblíbené jsou zcela jistě i u obyvatel České republiky, což dokazuje mimo jiné i fakt, že jim velmi často zdobí balkóny či okenní parapety.
Tato rostlina, která patří do řádu kakostotvarých a čeledi kakostovitých, kam se řadí rovněž pumpava či planě rostoucí kakost luční, není na pěstování nijak výjimečně náročná. To ovšem ani zdaleka neznamená, že se o ni není třeba vůbec starat. Naopak – pokud ji nedopřejete péči, kterou si zcela jistě zaslouží, je velmi pravděpodobné, že se to negativním způsobem projeví na jejím stavu. Jak byste se měli o muškáty starat, aby prosperovaly?
Pokud se budete o muškáty pečlivě starat, mohou kvést i několik let po sobě
Muškáty spadají do skupiny víceletých rostlin, což v překladu znamená, že dokáží žít více než dva roky. Příroda je obdařila schopností opakovaně přecházet z vegetativní do generativní fáze, a tak mohou každým rokem kvést – to ovšem jen za předpokladu, že k tomu mají vhodné podmínky a majitel se o ně dobře stará.
Motivace, proč byste měli muškátům dopřát řádnou péči, je tedy zřejmá. Jak se o ně ovšem starat tak, aby se jim dařilo co možná nejlépe?

Vše začíná již v zahradnictví
Pokud muškáty ještě doma nemáte, ale přemýšlíte nad tím, že byste si jejich pořízením udělali radost, buďte velmi obezřetní již při jejich výběru v zahradnictví (či květinářství).
Pečlivě si v prodejně zkontrolujte, zda nejsou seschlé. V případě, že se na nich nachází zažloutlé listy, raději je vraťte zpět a domů si je raději neberte. V žádném případě si pak nepořizujte rostlinu, kterou podezříváte z toho, že ji napadli škůdci. Existuje nemalá pravděpodobnost, že by vám namísto kupy radosti přinesla do života spíše spoustu starostí.
Klíčem k prosperitě muškátů je vhodná půda
Mezi klíčové faktory prosperity muškátů se zcela bezpochyby řadí optimální skladba půdy, ve které rostou. Ta by měla být v ideálním případě kyprá, dobře vyživená, propustná a humózní. Dejte si však pozor, abyste poslední jmenované slovo nezaměnili se slovem humidní – mohla by to být fatální chyba. Muškáty totiž příliš mokrou půdu absolutně nesnesou. Přílišné mokro by tedy s nemalou pravděpodobností zapříčinilo jejich zkázu.
Tip: Smíchejte jeden díl kompostu, dva díly rašeliny a jeden díl písku. Výslednou směs pak smíchejte v poměru 1:1 s tradičním zahradním substrátem. Tento substrát by měl být zárukou toho, že budou vaše pelargonie kvést jako divé.
Pelargonie potřebují hodně světla, ale raději je nevystavujte přímému slunečnímu záření v poledne
Muškáty jsou známé tím, že potřebují velké množství světla. Je tedy vhodné je umístit na slunné stanoviště – ovšem existuje malý háček. Silné a přímé sluneční záření (například při poledni) může poškodit jejich listy. Snažte se mu tedy pelargonie nevystavovat.

Nezapomínejte na pravidelné přihnojování
Je velmi žádoucí, abyste pelargonie pravidelně přihnojovali. V období od jara do podzimu byste tak měli činit zhruba jednou za jeden až dva týdny. Ideálně používejte hnojivo, které je určené speciálně pro pelargonie. Pokud jej však z jakéhokoliv důvodu u sebe nemáte, můžete sáhnout i po hnojivu, které je určené pro surfinie, fuchsie, begonie či verbeny.
Zdroje: pestitelka.cz, nkz.cz, marianne.cz