Odešla do důchodu a ztratila smysl života. Pak objevila TOHLE
Odchod do důchodu znamená v našem životě obrovský milník. Najednou nemusíme každý den vstávat s tím, že nás čekají pracovní povinnosti, shon a neustálý stres. Máme mnohem více času na naše koníčky, cestování, rodinu a vnoučata.
Pro mnoho lidí je však důchodový věk okamžikem, kdy ztrácí smysl života. Dny se slévají jeden do druhého a najednou neexistuje nic, co by je naplňovalo. Své o tom ví i jedna seniorka, která si přála zůstat v anonymitě: „Tak moc jsem se těšila na důchod a odpočinek. Ale jakmile nastal, místo očekávané úlevy se objevila prázdnota. Přestala jsem cítit radost ze života, nevěděla jsem, jak mám s volným časem naložit. Jednou jsem zašla s kamarádkou na lekci jógy a ta mi změnila život.“
Pohyb je důležitý v každém věku
Řada lidí má tendenci v důchodu zlenivět. Spoustu času trávíme poleháváním u televize, čtením nebo luštěním křížovek v křesle. I když nelze předpokládat, že by lidé v seniorském věku byli tak aktivní jako kdysi, určitá pohybová aktivita je pro náš život velmi důležitá.
Tělesná aktivita je jednou z klíčových aktivit pro udržení zdravého těla i mysli. Je důležitá pro prevenci pádů a pomáhá docílit fyzické i psychické stability. Jejím prostřednictvím zlepšujeme imunitu a odolnost organismu a také vitální kapacitu plic. Kromě toho dochází k podpoře střevní peristaltiky, čímž si zajistíme správné trávení. V neposlední řadě si udržujeme soběstačnost a přispíváme k tomu, že nebudeme tolik závislí na pomoci druhých.
Vše je samozřejmě třeba provádět s ohledem na váš aktuální zdravotní stav. Nesnažte se srovnávat s ostatními a nastavte si své vlastní tempo, které dokážete zvládnout.

Jóga ve stáří zlepšuje flexibilitu
Jedním ze skvělých druhů cvičení v každém věku je jóga. Náročnost této aktivity si totiž snadno můžete přizpůsobit své aktuální fyzičce. Jejím prostřednictvím pracujeme na flexibilitě a rovnováze, která značně ovlivňuje náš každodenní život. Pokud cítíte, že vám na nějakou jógovou pozici síly nestačí, můžete ji vyměnit za jinou nebo si ji určitým způsobem usnadnit.
Jógové výdrže v polohách kombinované s vědomým dýcháním umožňují svalům relaxovat a perfektně se protáhnout. Tímto způsobem zvyšujete rozsah pohybu a flexibilitu svého těla. Pracujete s tělem a zlepšujete svou rovnováhu, čímž můžete přispívat k prevenci případných pádů. Pokud se budete cvičení věnovat pravidelně, jistě velmi brzy poznáte rozdíl a váš život může být skutečně kvalitnější.
Cvičením jógy budujete svaly
Mysleli jste si, že svalové hmoty docílíte pouze v případě, že se budete trápit v posilovnách zvedáním těžkých vah? Omyl. I prostřednictvím jógy můžete budovat svalstvo, a to navíc velmi přirozeně. Nutno podotknout, že s přibývajícím věkem svalstva přirozeně ubývá a naše kosti a klouby křehnou. S jógou posílíte svaly celého těla včetně těch kolem páteře, které pomáhají při běžném fungování a pro zmírnění bolesti zad.

Zlepší vám náladu a zkvalitní spánek
Možná i vy odchodem do důchodu pociťujete určitý smutek a ztrátu smyslu života. Receptem na tento stav může být nalezení koníčku, který vás bude naplňovat a na který se budete moci každý den těšit.
Právě tělesná aktivita přitom skvěle přispívá ke zlepšení nálady. Při každém sportu se do našeho těla uvolňují endorfiny, známé jako hormony dobré nálady. Během jógy se naučíte hluboce vědomě dýchat, a tím pozitivně ovlivňovat nervový systém, hladinu energie a úroveň stresu. S tím dále souvisí i lepší a kvalitnější spánek, klidnější mysl a lepší regenerace těla. Jóga tedy může nepřímo ovlivňovat i vaši schopnost koncentrace a působí jako prevence proti potížím se soustředěním a pamětí.
Zdroje: jogadnes.cz, neztratitsevestari.cz