Češi v důchodu neví, že na tohle mají nárok. Přichází tak o tisíce
Vyjít se starobním důchodem je pro mnoho seniorů obtížné. Často mají problémy zaplatit vše potřebné a velké starosti nastávají ve chvíli, kdy je potkají nečekané výdaje. Ne každý senior má totiž našetřen dostatek financí, aby dokázal propad příjmů ve stáří vyrovnat. Situaci nepomáhají ani neustále rostoucí ceny potravin, energií a dalších služeb.
Naštěstí lze i ve stáří využívat určitou finanční pomoc přímo od státu. Spousta seniorů však bohužel netuší, že na takovou dávku mají nárok. A proto se raději s prosbou o pomoc obrací na své blízké.
O příspěvek na bydlení mohou žádat i senioři
Příspěvek na bydlení je typem sociální dávky, která slouží na pomoc s úhradou nákladů na bydlení lidem s nižšími příjmy. Příspěvek na bydlení přitom mohou získat i senioři, a to za předpokladu, že splní veškeré podmínky. Mnozí z nich ale o této možnosti vůbec netuší, zvláště v případě, že žijí ve vlastním bydlení.
Podmínky pro získání příspěvku na bydlení jsou následující:
- Tam, kde chcete žádat příspěvek, musíte být přihlášeni k trvalému pobytu. Nezáleží ale na tom, zda nemovitost vlastníte, nebo si ji pronajímáte.
- Vaše náklady na bydlení musí přesahovat 30 % čistého příjmu domácnosti. Zároveň třetina vašich příjmů nesmí být vyšší než normativní náklady na bydlení stanovené zákonem.
- Do vašeho příjmu se započítává nejen důchod, ale i případné sociální dávky, příjmy z podnikání nebo mzdy. Do příjmů je třeba zahrnout veškeré čisté příjmy všech osob v domácnosti.
Normativní náklady se liší v závislosti na velikosti obce, v níž bydlíte. Například v Praze nebo Brně se pro jednu až dvě osoby jedná o částku 17 298 Kč (v roce 2025). U obcí s alespoň 70 000 obyvateli jde o 14 680 Kč a u obcí do 69 999 obyvatel pak o 14 204 Kč.

Jaké náklady na bydlení můžete v žádosti uvést
Jak bylo uvedeno výše, vaše náklady na bydlení musí přesahovat 30 % čistých příjmů všech členů domácnosti. Do těchto nákladů lze přitom zahrnout hned několik položek. Může se jednat zejména o:
- Nájemné, za předpokladu, že bydlíte v pronajaté nemovitosti.
- Náklady na energie a služby (např. elektřinu, plyn, vodu).
- Další náklady (např. společná televize a rozhlas).
- Srovnatelné náklady, které se počítají pro vlastníky nemovitosti a družstevní byty. Tyto náklady zahrnují výdaje na údržbu a provoz nemovitosti. Lze do nich zahrnout i náklady osob, které užívají nemovitost na základě věcného břemena.
Příspěvek na bydlení se vyplácí zpětně
Příspěvek na bydlení se vyplácí zpětně za kalendářní měsíc, ve kterém vám dávka náležela. To znamená, že dávku za leden obdržíte v únoru a tak dále. Žádost o příspěvek na bydlení se vyřizuje do 30 dnů od podání.
Žádost o tuto dávku můžete dokonce pohodlně vyřídit online. U seniorů je dokonce vyplnění žádosti nejjednodušší. Pokud totiž pouze pobírají důchod, stačí tuto možnost zaškrtnout a není potřeba jeho výši nijak dokládat. Data si totiž stát ověří sám.

Můžete si přijít na několik tisíc měsíčně
Výše příspěvku na bydlení rozhodně nemusí být zanedbatelná a mnoha seniorům může značně usnadnit život.
Vezměme si jako příklad dva seniory žijící v Praze v nájemním bydlení. Jejich čistý společný měsíční příjem činí 45 000 Kč. Výše nájemného činí 16 000 Kč a další měsíční náklady na bydlení činí 5 000 Kč. V takovém případě mají manželé nárok na příspěvek na bydlení ve výši 3 798 Kč měsíčně.