Pozor! Tři léky, které mohou zvýšit riziko Alzheimerovy nemoci. Zkontrolujte, zda je užíváte
Alzheimerova choroba je jedním z těch onemocnění, jichž se obávají zejména lidé v pokročilém věku. Není se čemu divit, neboť způsobuje poškození mozku, které je nevratné. Jedinci, již touto chorobou trpí, se tak potýkají s úpadkem kognitivních funkcí. V první řadě zpravidla dochází k postupnému zhoršení krátkodobé paměti, ve druhé řadě se pak mohou začít přidávat i problémy s dalšími kognitivními funkcemi.
Žádné medikamenty, které by dokázaly tuto zákeřnou nemoc kompletně vyléčit, zatím bohužel neexistují. Léčba aktuálně spočívá pouze v tlumení příznaků. Dobrou zprávou ovšem je, že existuje celá řada způsobů prevence. Snížit riziko vzniku zmíněné choroby můžete mimo jiné i správnou volbou léků na jiná onemocnění. Některé léčebné přípravky totiž mohou přispět ke zvýšení pravděpodobnosti rozvoje Alzheimerovy choroby, takže může být vhodné se jim v rámci prevence vyhnout. (V žádném případě však léky, které vám byly předepsány, nevysazujte a neměňte bez toho, aniž byste se poradili s vaším lékařem.)
Anticholinergní léky mohou urychlit pokles kognitivních funkcí a zvýšit riziko vzniku Alzheimerovy choroby, zjistili vědci z Kalifornské univerzity
Mezi léčiva, která jsou s poklesem kognitivních funkcí a zvýšením pravděpodobnosti vzniku Alzheimerovy choroby spojována nejčastěji, se řadí takzvaná anticholinergika. Ty působí v oblasti centrální nervové soustavy (někdy i periferní nervové soustavy) tím způsobem, že začnou blokovat jeden z nejznámějších neurotransmitterů – acetylcholin (neurotrasmittery jsou látky, které slouží k přenášení vzruchů).

Anticholinergní přípravky mají široké spektrum účinků. Používají se kupříkladu na léčbu těchto nemocí a zdravotních problémů:
- Problémy trávící soustavy: Například žaludeční vředy, zvracení, nevolnost, ulcerózní kolitida (chronické onemocnění střevní sliznice, které způsobuje zánět), pylorospasmus (křečovité sevření žaludku) či divertikulitida (zánětlivá choroba, jež způsobuje bolest břicha, horečku či krvácení).
- Příznaky spojené s kinetózou: Závratě, vyčerpání či zvedání žaludku.
- Problémy s dýchací soustavou: Kupříkladu astma nebo chronická obstrukční spánková nemoc.
- Insomnie (nespavost) či některé další problémy se spánkem
- Močopohlavní problémy: Infekce močových cest, prostatitida (zánět předstojné žlázy, jeden z nejčastějších urologických problémů mužské části populace), uretritida (zánět močové trubice) či hyperaktivní močový měchýř.
- Psychické problémy: Zejména deprese.
- Sezónní alergie
Je tedy zřejmé, že anticholinergika bere nemalé množství lidí. Jako u většiny medikamentů je však bohužel i u tohoto typu léčiv možné pozorovat nežádoucí účinky. Mezi ně může mimo jiné patřit zvýšení rizika rozvoje Alzheimerovy choroby, na což poukázali i vědečtí pracovníci z Kalifornské univerzity v San Diegu, kteří na toto téma provedli studii na 688 lidech v průměrném věku 74 let. Tato studie trvala až 10 let.

Pozor byste si měli dávat například na tyto tři známé léky
Jelikož anticholinergika jsou pouze skupinou medikamentů, slušelo by se zmínit, o které konkrétní léčivé přípravky se může jednat. Pozor byste si měli dát kupříkladu na tyto tři známé léky:
- Atropin
- Oxybutinin
- Tolterodin
Problematické mohou být i antidepresiva a léky na spaní
Anticholinergní léčiva nejsou jediným typem medikamentů, které se pojí se zhoršením kognitivních funkcí a možným zvýšením pravděpodobnosti rozvoje Alzheimerovy choroby. Rizikové totiž mohou v tomto směru být i léky na spaní, antidepresiva či antipsychotika.
Americká geriatrická společnost a různé studie z tohoto důvodu doporučují lékařům, aby zmíněné léky nepředepisovali lidem v pokročilém věku, pokud to není nutné.