Kvíz: Základní historie v číslech. Každý, kdo má základku, by tohle měl znát. Kdo to nedá, ať se stydí
Se základní i střední školou má spousta lidí spojeno nekonečné biflování letopočtů, které se vážou k důležitým událostem. Učitelé mají tendenci je do paměti svých žáků vtloukat a často je z nich zkoušet. I když si spousta lidí již nevybaví, o co přesně při dané události šlo, letopočty nám tak nějak utkvěly v paměti.
V našem dnešním kvízu se můžete jednoduše otestovat a zjistit, zda si na významné historické milníky pamatujete. Právě díky těmto událostem se formovaly naše dějiny a významně ovlivnily život, který žijeme dnes.
Dějepis nás naučil důležité informace
Dějepis u mnoha žáků patří mezi nenáviděné předměty. Na vině přitom může být i nutnost pamatování si velkého množství letopočtů a přesných dat. Příběhy, které formovaly náš svět, jsou samy o sobě zajímavé.
Prostřednictvím tohoto předmětu se žáci učí, jak vznikaly jednotlivé civilizace či jakých chyb se lidé dopustili. Dozvídáme se také o tom, jaké vynálezy tehdy vznikaly a k čemu je lidé používali. Dějepis je plný příběhů, které vysvětlují dnešní svět.

Jak si lépe zapamatovat letopočty a jiná čísla
Čísla na nás v běžném životě útočí z mnoha různých stran. Rozhodně se nemusí jednat pouze o letopočty historických událostí, ale třeba i data narození, výročí, rodná čísla, telefonní čísla a podobně. Do našeho mozku se neustále dostávají informace o nových heslech, PIN kódech, číslech účtů a podobně.
Čísla sama o sobě jsou však pro naši paměť nudná a tím pádem i těžko zapamatovatelná. Pokud chcete, aby ve vaší paměti skutečně utkvěly dlouhou dobu, musíte vědět, jak na ně vyzrát.
Pro náš mozek je při učení určitého čísla mnohem efektivnější použití určitých zástupných symbolů. To znamená, že si pod daným číslem něco konkrétního představíte. Pro číslo 68 to může být třeba dres slavného hokejisty Jaromíra Jágra.
Využijte systém asociací podle tvarů číslic
Efektivní technikou pro zapamatování si řady čísel je využívání systému číselných tvarů. Pro každé číslo od 0 do 9 použijete určitý obrazec, který vám číslo připomíná. Pro číslo 1 to může být například svíčka, pro číslo 5 dlaň, pro číslo 8 sněhulák a tak dále. Pokud si následně máte zapamatovat nějaké číslo (například 158), vytvoříte si ve své hlavě klidně i nesmyslný příběh. Cílem je tyto obrázky napojit na sebe. V tomto případě si například můžete představit svíčku, kterou jste sfoukli dlaní a ruka vás poté tak pálila, že jste šli ven do sněhu a postavili sněhuláka. Fantazii se meze nekladou.

Přiřadíte správně letopočty k událostem?
V tomto krátkém kvízu bude vaším úkolem přiřadit letopočty k významným událostem, které ovlivnily naše dějiny. Podaří se vám to?
Vyhodnocení kvíz: jaká byla vaše úspěšnost?
Úspěšnost 80–100 %: Historické milníky znáte jako své boty. Důležité letopočty máte stále v živé paměti. Gratulujeme.
Úspěšnost 50–79 %: Máte solidní přehled a historii ve většině případů ovládáte. Uteklo vám jen pár detailů, na které jste si možná zrovna nevzpomněli.
Úspěšnost 20–49 %: Některé historické milníky znáte dobře, jiné vám bohužel unikají. Zkuste si své vědomosti ze základní školy oprášit.
Úspěšnost 0–19 %: Tento kvíz vám nejspíš úplně nesedl. Ale nezoufejte, nikdy není pozdě začít a v dané oblasti se zdokonalit.
Zdroje: marianne.cz, magazin.aktualne.cz, studenta.cz