Skoro každá česká domácnost má doma toto. Možná si podpíráte skříň věcí za desetitisíce
Možná jste bohatí a zatím o tom ani nevíte! Takové bohatství přitom nutně nemusí znamenat tučné bankovní konto nebo naditou peněženku. Ukrývat se může i ve zdánlivě obyčejných věcech, u kterých jste možná již několikrát přemýšleli, že je vyhodíte. To by ovšem byla obrovská škoda.
Čas od času se vyplatí zavítat do svého sklepa nebo na půdu. Právě v těchto místech totiž můžete objevit hotové poklady. Zatímco některé věci si možná budete chtít ponechat, jiné můžete prodat za poměrně zajímavé částky a tak si přivydělat.
Zábavná hra, nebo výhodná investice?
Jedním z příkladů věci, které mohou mít velkou hodnotu, jsou staré stavebnice Lego. Zatímco v době nákupu mohly vyjít na zanedbatelnou částku, postupem času se jejich hodnota šplhá vzhůru. Nejvyšší hodnotu mají přirozeně dosud nerozbalené krabice, případně ty stavebnice, které se již nevyrábějí.
Důvodů, proč mají stavebnice Lego tak vysokou hodnotu, může být hned několik. Týká se to zejména limitovaných edic. Některé stavebnice jsou vydávány pouze po omezenou dobu (například při příležitosti nějakého kultovního snímku). Stát za tím může také sběratelská vášeň. Mnoho lidí zkrátka a jednoduše touží po tom vlastnit veškeré stavebnice se specifickou tematikou. Kostky stavebnice jsou i po letech funkční a zub času se na nich proto nijak výrazně nepodepisuje. V neposlední řadě mohou lidé hledat specifické stavebnice z dětství, s nimiž se pojí určité vzpomínky. Z nostalgie jsou pak ochotni za konkrétní produkt utratit obrovské sumy.
V pražském muzeu Lega můžete obdivovat spoustu historických stavebnic. Jednou z nich je předloha stavby indického Tádž Mahalu, která je přes 40 centimetrů vysoká. Sám ředitel muzea Jan Vokolek potvrdil: „Když jsme začínali, tak cena reálného setu byla šest tisíc korun. Dneska je jeho reálná tržní hodnota okolo sta tisíc korun.“

Nakoukněte i do knihovny
Na velmi hezký přivýdělek si můžete přijít nejen prodejem starých stavebnic. Poměrně vysoké hodnoty se mohou pojit také s časopisy, které vycházely v minulém století. Například první číslo tolik populárního časopisu Čtyřlístek se na největším českém online tržišti Aukro vydražilo za neuvěřitelných 55 tisíc korun.
Kromě časopisů s sebou samozřejmě zajímavou hodnotu mohou nést i staré knihy. Třeba v knihovně vaší babičky objevíte dnes již neprodávaná literární díla, za která vám ostatní doslova utrhnou ruce.
I stará elektronika může mít hodnotu
Spousta z nás si schovává elektroniku, kterou již v současné době nevyužijeme. Může jít o staré tlačítkové telefony, walkmany a MP3 přehrávače. Tato elektronika však může mít rovněž poměrně pěknou sběratelskou hodnotu. To samé platí také o starých cédéčkách a vinylech. I když se domníváte, že dávno vyšly z módy a jsou bezcenné, opak je mnohdy pravdou. Ve skutečnosti můžete vlastnit značný kus hudební historie, za který vám ostatní zaplatí pěkné peníze.

Zvážit můžete i prodej umění
Nemusíte nutně vlastnit obraz od světově uznávaného umělce, abyste za něj při prodeji obdrželi zajímavé částky. Mnohdy vám může stačit i obraz zdánlivě neznámého umělce. Ti, kteří se uměním zabývají, totiž dokážou ocenit i díla, kterých by se laici jednoduše zbavili.
Určitou hodnotu mohou mít také staré bankovky, mince vyrobené v omezeném množství nebo nejrůznější pamětní mince.
Zdroje: irozhlas.cz, poznatsvet.cz, fonetech.cz, techsvet.cz