Důchodové miliardy půjdou do bytů. Znamená to levnější nájmy, nebo ještě větší drahotu?
Bytová drahota je něčím, co sužuje Česko. Podle vlády by ovšem měly jít do bytů jako jedno z možných řešení důchodové miliardy. Ačkoli by tyto finance skutečně mohly pomoci, ve skutečnosti to vůbec nemusí být tak snadné.
Podle seznamu České národní banky, který je platný k 31. prosinci 2024, v Česku aktuálně působí 45 penzijních fondů. Vláda se nyní snaží, aby z těchto fondů, jež jsou lidmi využívány s pomocí státních příspěvků ke spoření na penzi, „přitekly“ miliardy korun na trh s bydlením. Penzijní společnosti by tedy mohly investovat finance do nemovitostních fondů či dluhopisů a akcií firem, jež investují do bydlení. To by mělo přinést jedno z řešení bytové drahoty, která v České republice panuje.
Penzijní fondy a investice do bytů
Autorem návrhu je poslance Jiří Havránek z ODS. Ten uvedl, že by penzijní fondy měly investovat především do nájemního bydlení, a to skrze nové penzijní spoření. K investicím peněz klientů by tak mělo docházet přes účastnické fondy. V každém případě by se mohly penzijní fondy zapojit do stavby nových bytů, jež by měly pomoci řešit bytovou krizi. To se však dle některých názorů nestane, byť samozřejmě může daný krok této oblasti v některých ohledech skutečně pomoci.

Ve hře jsou možná desítky miliard
Vládní politici se domnívají, že díky této změně „přitečou“ na trh s bydlením miliardy, což se zdá se skutečně reálné. Dokonce se může jednat o téměř 20 miliard korun. Výše zmíněných 45 penzijních fondů totiž aktuálně spravuje cca 230 miliard korun klientských prostředků. Do bytové oblasti pochopitelně nepůjdou ani zdaleka všechny tyto finance, nicméně v reálu by se mělo i tak jednat o zhruba 18 miliard korun, což je opravdu velmi zajímavá částka.
„Pro povinné konzervativní fondy jsou investice do bydlení příliš rizikové, pro dynamické fondy investující z naprosté většiny do akcií zase málo výnosné. Objevit by se tak mohly v tzv. vyvážených fondech, které směřují výsledkem zhruba ke čtyřem až pěti procentům čistého výnosu. Pro ně to dává smysl,“ uvedl pro Seznam zprávy Jan Sedláček, mluvčí Asociace penzijních společností ČR.
Na tomto místě je nutné vysvětlit, jak jsme dospěli k oněm 18 miliardám korun. Dle vlády by měly investice do nemovitostí činit 20 %. Podle Sedláčka jsou přitom ve vyvážených fondech aktuálně investice ve výši 90 miliard korun. K výše zmíněné částce tedy dojdeme jednoduchým výpočtem, neboť 20 % z 90 miliard je 18 miliard. Na druhou stranu se takto bavíme o scénáři, který je nejvíce optimistický a ve skutečnosti vůbec nemusí nastat. Existuje totiž některé překážky.

Ve skutečnosti to nebude tak snadné
Výše zmíněná čísla sedí. Jenže to, že mají penzijní fondy k dispozici miliardy korun, ještě neznamená, že je mají kam investovat. Navíc dnes není vůbec zřejmé, kolik peněz by vlastně chtěly ve skutečnosti do dané oblasti „pustit“. Podle Jana Sedláčka se tedy jedná o možnost, která se více projeví až v budoucnosti. Aktuálně totiž v České republice chybí projekty, jež se tedy budou muset nejprve připravit. Dle všeho by přitom pozornost penzijních fondů měly přitáhnout zejména větší projekty.
Zmiňujeme-li větší projekty, při investování oněch 18 miliard korun by šlo možná o tři tisíce bytů, což skutečně není právě málo. Jenže musíme doplnit, že aktuálně chybí pozemky pro výstavbu a problémem mohou být i povolovací procesy. Abychom však skončili pozitivně, uveďme, že penzijní fondy možnost investovat do nemovitostí vítají. Jedná se totiž o stabilní oblast, což platí především pro výnosnost. Proto skutečně může v budoucnu tento krok přispět k řešení bytové krize. Realita se však teprve ukáže.
Zdroje: iDnes, Seznam Zprávy, Česká národní banka