Kolik si vydělal odvolaný ředitel nemocnice Ludvík a ostatní vrcholoví manažeři. Spadne vám čelist
Kauza Motol hýbe již přes měsíc Českem. Postupně se přitom ukazuje, jak byly odměňovány vedoucí pracovníci pražské fakultní nemocnice a jaké mají majetky. A veřejnost se nestačí divit.
Policejní razie týkající se kauzy Motol proběhal v tomto nemocničním zařízení 24. února 2025. Je to tedy již více než měsíc, co vyšlo najevo, že v dané insinuaci docházelo ke korupčnímu jednání. Tento případ přitom dokazuje, kolik si je možné nahrabat korupcí. Obviněným totiž nestačily milionové platy a tak si ještě přivydělávali po svém. Postupem času se ostatně ukazuje, na kolik si daní pánové přišli a jaký si za poctivě i nepoctivě nabyté finanční prostředky pořídili majetky.

„Pánové, penězi nešetřeme“
Dnes již bývalé vedení Fakultní nemocnice v Motole se zle rozhodně nemělo. Obviněný exředitel Miloslav Ludvík si měl v roce 2024 přijít na zhruba 3,6 milionu korun hrubého. Jeho měsíční příjem přitom činil poměrně slušných 303 576 Kč. Samozřejmostí byly také odměny, bez kterých by to přeci nešlo. Přes tři miliony korun si ovšem vydělalo také několik jeho podřízených, přičemž i další pracovníci na vedoucích pozicích se neměli věru zle. Není tedy divu, že hlavní aktéři dané kauzy vlastní velké množství nemovitostí a pozemků.
Podle serveru iDNES si Miloslav Ludvík za 25 let, kdy stál ve vedení Fakultní nemocnice v Motole, vydělal přes 60 milionů korun. O tom, jak vyžije v důchodu, zřejmě nemusel přemýšlet ani jeho bývalý provozně-technický náměstek Pavel Budínský. Kriminalisté uvedli, že si v posledních letech pořídil nemovitosti za více než 50 milionů korun. Do jeho majetku mj. patří stovky pozemků a budov. Vše navíc platil v hotovosti, přičemž nemusel chodit do bank se žádostí o půjčku či sjednání hypotéky.
Na webu samotné Fakultní nemocnice v Motole se ostatně píše, že slušné odměňování je samozřejmostí, takže by nás výše zmíněné částky zřejmě neměly zase tak překvapit. Pro vedoucí pracovníky však přesto zřejmě nebyly dostatečně vysoké. Navzdory uvedeným cifrám totiž docházelo v této instituci k milionovým úplatkům od dodavatelů, které měli přijímat právě Ludvík a Budínský. Samozřejmostí pak byly i dotační podvody a další trestná činnost. Inu, zřejmě slušný oddíl.

Platy lékařů v České republice
Průměrný plat lékaře v České republice se v roce 2024 přiblížil 100 tisícům korun. To není právě málo. Na druhou stranu se jedná o zhruba třetinu toho, co si vydělali vedoucí pracovníci v Motole. Navíc je nutné doplnit, že výdělek lékaře závisí na zkušenostech, počtu odpracovaných služeb či osobním ohodnocení. Typické jsou kupříkladu dlouhé přesčasy, které mohou činit i desítky hodin měsíčně. Navíc se v mnoha případech jedná o práci dosti náročnou. Oproti výše zmíněným příjmům se tedy skutečně jedná o znatelný nepoměr.
Kauza Motol v číslech a osobách
V kauze Motol policisté z NCOZ obvinili celkem 18 lidí, a to z různé trestné činnosti. Pět osob (prozatím) skončilo za mřížemi. Mezi zatčenými je přitom nejen bývalý ředitel Miloslav Ludvík a jeho provozně-technický náměstek Pavel Budínský, ale také Miroslav Jansta. Právě tento advokát a dnes již bývalý šéf České unie sportu měl dvojici nemocničních manažerů pomáhat s „vypráním špinavých peněz“, a to skrze obchodní podíly společnosti SBI Holding S.A. v africkém Beninu. Na závěr ještě pro úplnost doplňme, že majetek Ludvíka a Jansty není tak rozsáhlý jako majetek Budínského, přesto rovněž zahrnuje různé nemovitosti. Ludvík např. vlastní honosnou vilu v pražských Stodůlkách.
Upozorňujeme: zbylými dvěma pány, kteří tráví své aktuální dny ve vězeňské cele, jsou podnikatel Mykhaylo Popovych a místopředseda představenstva firmy DCI Czech Petr Kysučan.
Zdroje: iDnes, CNN Prima News, Hlídač státu, FN Motol, Novinky, Wikipedia