Vláda uťala pobíračům dávek tipec. Za toto už peníze nedostanou
Kvůli novým a přísnějším podmínkám pro sociální dávky přijde mnoho lidí o finanční podporu od státu. Co všechno se v systému mění?
Kdo z nás už někdy neměl strach o budoucnost a o peníze? Díky penězům můžeme spokojeně bydlet, jíst a platit za služby, které k životu potřebujeme. Bohužel každý člověk se může v životě potýkat s finančními problémy. Ať už kvůli nečekané nemoci, ztrátě zaměstnání nebo rozpadu rodiny. S tímto problémem mohou pomoci přátelé, rodina nebo stát.
Jenže právě tady se teď pravidla mění. Vláda rozhodla, že podmínky pro vyplácení sociálních dávek se zpřísní. Cílem je utnout podporu těm, kdo systém zneužívají. Kdo o pomoc přijde? A komu zůstane?
Lidé vymysleli triky, jak dávky zneužívat
Jakmile se objevila možnost čerpat dávky, lidé si hned našli způsoby, jak pravidla obejít. Například u příspěvku na bydlení se vymýšlely i fiktivní nájemní smlouvy. Rodiče často „pronajímali“ dítěti část bytu nebo třeba byt po babičce. Pokud měl jejich potomek nízký příjem, mohl dostat měsíčně od státu i několik tisíc.
Dále na takovém příspěvku vydělávali i pronajímatelé ubytoven. Svým nájemníkům zvedli nájem a oni si museli zažádat o příspěvek na bydlení. Jakmile jim ho stát poslal, nájemníci zaplatili nájem a příspěvek vlastně skončil v rukou vlastníka nemovitosti. Existuje určitě i spousta dalších triků, ale již brzy je nebude možné využívat.

Vybrané současné dávky se sloučí do 1 superdávky
Aktuálně lidé pobírají nejčastěji příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení. Vláda se ale domluvila na tom, že skončí některé současné sociální dávky a nahradí je nová, jednotná superdávka. Tato změna začne platit už od 1. října 2025.
Proč k této změně došlo?
Žadatelů o různé dávky je velké množství. Úředníci mají plné ruce práce a lidé kolikrát nevědí, kolik formulářů ještě musí vyplnit. Cílem této dávky je bezesporu ušetřit státu peníze, omezit zneužívání a motivovat lidi, aby pracovali, pokud pracovat mohou.
Nová podoba „superdávky“
Nová superdávka se bude skládat z:
- příspěvku na bydlení
- příspěvku na dítě
- příspěvku na živobytí
- bonusu za pracovní aktivitu
Kromě změny, že se dávky sloučí do jedné, dojde i k dalším změnám. Dávky už nebudou pro každého a bude potřeba splnit nové podmínky.
Kdo má nárok na novou podobu dávky?
Ti, kteří už některou z dávek pobírají, budou do nového „systému“ převedeni postupně. Noví žadatelé musí od 1. října 2025 splňovat určitá kritéria. Mezi ně patří:
- Pracovní aktivita: Noví žadatelé by měli aktivně pracovat nebo si alespoň hledat práci. U některých lidí se počítá s výjimkou (senioři, osoby se zdravotním postižením či rodiče malých dětí).
- Majetkový test: Úřady si zkontrolují stav účtů u žadatelů, cenné věci a výši naspořených peněz. Posuzovat se bude i počet vozidel v domácnosti nebo počet nemovitostí ve vlastnictví.
„Lidé, kteří mají své úspory a majetky, nejsou cílovou skupinou pro příjem sociálních dávek. Chceme, aby byla pomoc cílena na ty, kteří to skutečně nejvíce potřebují,“ vysvětlil pro web Ministerstva práce a sociálních věcí ministr Jurečka.

S touto kontrolou by nemělo docházet k tomu, že dávky začnou pobírat lidé, kteří sice moc nevydělávají, ale žijí si v blahobytu. Jestliže se dostanete do evidence uchazečů o zaměstnání a získáte nárok na dávky, rozhodně byste měli projevit zájem o práci. Jestliže totiž odmítnete spolupracovat s úřady nebo odmítnete nabídku rekvalifikačního kurzu, hrozí, že o dávky přijdete.
Někteří lidé přijdou o peníze
Web e15 uvedl, že experti z PAQ Research spočítali, že by po reformě došlo k následujícím změnám u vybraných osob:
- Samostatně žijící dospělé osobě s minimální mzdou a bydlením za 15 000 Kč by se snížila současná pomoc od státu o 3 769 Kč.
- Samoživitelka s osmiletým potomkem s výživným 2 500 Kč, náklady na bydlení asi 18 300 Kč a čistým výdělkem 20 420 Kč by přišla o 1 785 Kč.
Odborníci proto doporučují, aby se ještě upravilo životní minimum. Poté by tato změna nemusela mít velké dopady na samoživitelky a domácnosti s nízkými příjmy. Myslíte si, že by mělo dojít i k dalším změnám nebo tato bohatě stačí?
Zdroje: seznamzpravy, moravskoslezsky.denik, novinky, e15, idnes, mpsv