Nastoupil jsem do firmy, kde mám neomezenou dovolenou. Systém funguje skvěle a vydělávám víc
Pokud si každoročně šetříte dovolenou na nejdůležitější období roku, mezi něž patří letní měsíce nebo Vánoce a stresujete se tím, zda vám naplánované volno vyjde, vězte, že existují firmy, které svým zaměstnancům nabízejí dovolenou, kdy se jim zamane.
Nedávno jsme psali o tom, že některé české firmy experimentují se čtyřdenním pracovním týdnem. Pracovní doba se pak v některých odvětvích stává celkově více flexibilní, než tomu bylo v minulosti. V tuzemsku ovšem už nějaký čas existuje i další trend, totiž možnost neomezené dovolené pro zaměstnance. Že takový koncept nemůže fungovat, protože ho kde kdo zneužije? Jaké firmy takový pracovní benefit nabízejí? A kdo že to vlastně zaplatí? Odpovědi naleznete na následujících řádcích.

Pět týdnů dovolené jako standard
Někoho možná překvapí, že pět týdnů dovolené není základní zákonem stanovená hranice, byť se v Česku tato doba často využívá. Zaměřme se tedy nejprve na to, jak na dovolenou nahlíží zákon. Kolik týdnů volna tedy pracujícím vlastně legislativně náleží?
- Výměra dovolené činí dle Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. čtyři týdny, a to pochopitelně v každém kalendářním roce.
- U zaměstnanců zaměstnavatelů, kteří neodměňují zaměstnance mzdou, ale platem, činí pět týdnů. Platí to pro např. zaměstnance státu nebo územního samosprávného celku.
- U pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol činí výměr dovolené dokonce osm týdnů.
Neomezená dovolená
Některé firmy v Česku nabízejí při náboru zaměstnanců benefit v podobě delší dovolená, která tak může činit třeba šest týdnů. Jenže navíc existují společnosti jako Direct pojišťovna, Avast nebo Rohlík, jež „najely“ na koncept neomezené dovolené. Zde lze tedy čerpat více dnů, ovšem za předpokladu, že to nijak neohrozí fungování týmu a nebude to mít negativní vliv na odvedenou práci. Tento koncept ovšem praktikuje i mnoho dalších firem, přičemž vás možná překvapí, že mnohým z nich se jednoznačně osvědčil.
„Nástroj neomezené dovolené se osvědčil jako klíčový faktor při náboru zaměstnanců, zejména na strategické pozice. Kandidáti se na ni často ptají už během výběrových řízení. Realita jejího čerpání splnila naše očekávání – zaměstnanci ji nijak nezneužívají a vnímají ji i jako cennou rezervu volna pro nečekané situace,“ vysvětlil pro Novinky.cz Martin Cígler, generální ředitel společnosti Seyfor.

Podle dalších společností se daný benefit osvědčil i tím, že se po jeho zavedení výrazně snížila fluktuace zaměstnanců. To je logické, neboť takové pracovní prostředí by asi opustil málokdo. Přesto se taková věc pochopitelně čas od času stává. Podle jednotlivých zkušeností nicméně takovou práci opouští většinou ten, kdo začne neomezené volno zneužívat. Takže se vlastně už dříve ukáže, že daný zaměstnanec není úplně týmový hráč a na fungování a úspěchu dané společnosti mu tak jako tak zase tolik nezáleželo.
Zřejmě to nemůže fungovat všude
Nikoho zřejmě nepřekvapí, že takovýto koncept asi nemůže fungovat úplně všude. Není náhoda, že se prosazuje především v mladých a technologických firmách, byť dle výčtu výše na něj „najely“ i zavedené společnosti. V takových výrobních podnicích by ovšem mohl fungovat jen velmi limitovaně, i když by jej i tady možná šlo v trošku pozměněné podobě praktikovat. Faktem zůstává, že neomezenou dovolenou nabízí aktuálně minimum zaměstnavatelů. Uvidíme, zda se tento systém bude v (nejbližší) budoucnosti rozšiřovat, nebo zůstane náborovým benefitem u zlomku společností.
Upozorňujeme: z výše uvedeného je patrné, že neomezenou dovolenou platí sami firmy, které ji svým zaměstnancům nabízejí. Vzhledem k tomu, že některé společnosti poskytují takový benefit dlouhodobě, se jim zjevně takový přístup vyplatí.
Zdroje: Novinky, E15, Kurzy, iDnes, Portál veřejné správy