Zloději zuří. Jedno slovo, které vám odemkne mobil během vteřiny
PIN nebo heslo, přejetí prstem po obrazovce, to už jsou dnes zastaralé způsoby, jak otevřít mobilní telefon. Populární je teď otisk prstu nebo faceID. Mezi největší novinky však patří odemčení telefonu hlasem. Stačí, když vyslovíte vybranou větu a telefon se odemkne. Zní to, jako skvělá bezpečnostní vychytávka. A co si budeme povídat, je to pohodlné. Otázkou však je, zda je skutečně takové odemčení mobilu bezpečné. Odborníci totiž varují, že to přináší určitá rizika.
Jak odemknout mobilní telefon hlasem
Pokročilé algoritmy a umělá inteligence přispěly k dalšímu zjednodušení, jak zabezpečit naše mobilní telefony a zároveň si usnadnit jejich odemykání. Stačí, že mobil dokáže rozpoznat náš hlas. Jak to funguje?
Při nastavení hlasového odemykání si telefon uloží specifickou intonaci, kterou hovoříme. Dále ukládá frekvenci a akustické charakteristiky hlasu. Jakmile chcete mobil odemknout a promluvíte, dojde k porovnání vašeho hlasu s uloženým vzorem. Následně dojde k odemčení mobilu. Mělo by to znamenat, že mobil dokážete svým hlasem odemknout jen vy sami. Má to však háček.
Jaké značky telefonů podporují hlasové odemykání
Zatímco inovativní Apple přichází obvykle jako první se všemi novinkami a vychytávkami, k odemykání mobilu hlasem se zatím nechystá. Údajně je to kvůli obavám o bezpečnost. Pokud však máte smartphone, můžete tuto vychytávku využívat. Otevírání mobilu hlasem podporuje Google (OK Google), dále Samsung (Bixby Voice Unlock) a pak některé modely Huawei.
Může být odemykání hlasem nebezpečné?
Jak už jsme zmínili, Apple do odemykání hlasem nevstoupil, údajně z bezpečnostních důvodů. Vyvstává tedy otázka, nakolik je tato technologie bezpečná. Hlas je totiž snáze napodobitelný, než otisk prstu nebo faceID. Jaké nebezpečí tedy u této technologie hrozí?
Použití nahrávky
Pokud někdo zjistí, že odemykáte mobil svým hlasem, může si pořídit tajnou nahrávku. Postačí, když si vychytá okamžik, kdy vyslovujete odemykací větu a tu si nahraje. Pak ji jednoduše přehraje pro odemčení a do vašeho mobilu se dostane. Hlas se dá navíc využít nejen tak, že si tajně nahrává váš hlas ve vaší blízkosti. Zneužít se dají i sociální sítě, veřejné projevy apod.
Napodobování hlasu
Zatímco otisk prstu nebo faceID nikdo nenapodobí, u hlasu už se o tom dá polemizovat. Pokročilé technologie totiž umožňují syntetizovat realistické hlasy. Zkušení kyberzločinci tak snadno pomocí AI modelů (např. VALL-E od Microsoftu) vytvoří věrnou kopii vašeho hlasu a do mobilu se dostanou během chvilky.
Citlivost na okolní podmínky
Ne vždy je nebezpečí na straně těch, co by se chtěli do vašeho telefonu dostat nelegálně. Stačí, když potřebujete otevřít mobil v hlučném prostředí, nebo máte poškozený hlas – stresem, nachlazením apod. I když to třeba na první poslech nezaregistrujete, váš hlas se může změnit a telefon jej identifikuje jako neznámý. Uživatel telefonu tak bude muset zvolit náhradní metodu odemykání, nebo zkrátka vyčkat, až se jeho čas zase srovná. To rozhodně není něco, co byste chtěli řešit, obzvlášť ve vypjatých situacích, kdy mobil okamžitě potřebujete použít.

Kdo by se měl hlasového odemykání vyvarovat
Pokud patříte mezi osoby, kteří mají tzv. vysokou digitální stopu, neměli byste toto zabezpečení používat. To platí např. o lidech, kteří se zviditelňují přes digitální sítě. Namlouvají videa, natáčí filmy, hovoří v médiích a televizi. Tedy influenceři, herci a další umělci, politici atd. Obzvlášť ve chvíli, kdy hlasové odemykání nastavíte i na otevírání e-mailů, bankovních aplikací apod., sami se vystavujete vysokému riziku zneužití.
Závěr: Stojí pohodlí za zvýšené riziko?
Hlasové odemykání mobilního telefonu je jistě vychytávka, která mnohým z nás usnadní život. Na druhou stranu však přináší komplikace a bezpečnostní rizika, která bychom měli brát v úvahu. Pokud často odemykáme mobil na veřejnosti, máme digitální stopu v médiích apod., nebo zkrátka cítíme, že by mohl náš hlas snadno někdo napodobit, je lepší zvolit jiný způsob odemčení mobilu, popř. si nastavit alespoň do důležitých aplikací dvoufaktorové ověření.
Hlasové odemykání tedy přináší pohodlí, ale zároveň i vysoké riziko. Otázkou je, zda nám ono pohodlíčko za možnost ztráty telefonu, důležitých dat nebo dokonce napadení bankovních aplikací stojí.
Zdroje: