Jak poznáte, že váš starý talíř po babičce má cenu tisíců: Otočte ho a hledejte toto!
Máte doma staré nádobí po předcích? Než tyto kousky odvezete do sběrného dvora, pořádně se na ně podívejte. Možná jsou velmi cenné.
Čas od času se každý z nás uchýlí k tomu, že začne třídit věci. Chceme vyhodit to, co dlouhodobě nepoužíváme. Často se ale rozhodujeme příliš rychle a může se stát, že kvůli tomu vyhodíme i něco, co má vysokou hodnotu. Vězte, že pokud máte doma staré nádobí, určitě se mezi nimi najdou drahé kousky. Starý talíř po babičce, hrníček nebo sada skleniček, které nikdo nepoužívá může mít vyšší hodnotu, než si myslíme. Víte jak poznat, že jde o drahý kousek? Přinášíme tipy, na co dávat pozor a jak poznat nádobí s vysokou cenovkou.
Lidé doma ukrývají poklad, aniž by to věděli
Kdo z nás doma nemá starý hrníček po babičce či dědečkovi? Snad v každé domácnosti se jich najde hned několik. Některé staré kousky nádobí mají design, který je nadčasový a stále vypadá skvěle i dnes. Lidem se líbí pro svou jednoduchost a eleganci. Může se tedy stát, že si denně dopřáváte kávu z hrníčku, který má obrovskou hodnotu. Mnoho Čechů ani netuší, že vlastní ceněné starožitné nádobí. Jak poznáte, zda je váš porcelán, sklo či smalt skutečně vzácný?
Hledejte na spodní straně značku
Co bychom měli udělat, abychom se o určitém kousku nádobí dozvěděli víc informací? Stačí jej otočit. Na většině nádobí se na jeho spodní straně nachází razítko. To může být různě barevné, vyražené, tištěné nebo malované. Jedná se o značku, díky které lze zjistit:
- druh porcelánu
- kde byl daný kousek vyroben
- doba výroby
Pokud na spodní straně nádobí objevíte jednu z níže vypsaných značek, může se jednat o velmi drahý kousek. Existují však i další velmi cenné značky. To, zda se jedná o pravý porcelán, si můžete ověřit i v rejstříku značek.
- Meissen: symbol zkřížených mečů
- Rosenthal
- Thun, Slavkov, Březová: ve znaku se používala dvě zkřížená hornická kladiva s královskou korunkou a nápis „Pirkenhammer“
- Dubí,Český porcelán: některé kousky mají vysokou hodnotu

Jak poznat levnější porcelán?
Levnější porcelán je těžší a je vidět, že nádobí bylo potištěno narychlo. Když se zaměříte na potisk, není úplně nejkvalitnější. Najde chyby jako nerovnosti. Takový potisk se lehce smývá a časem tedy vybledne. Z levnějšího porcelánu jsou vyráběny hlavně konvice, hrnky a kuchyňské dekorace.
Znaky typické pro drahý porcelán
Ty nejcennější porcelánové kousky jsou velmi lehké a tenké. Když se na takový dražší hrníček podíváte, lze si všimnout kvalitního zpracování. Výjimkou není ruční malba a precizní potisk. Barvy se používají takové, aby se nesmývaly. A jak poznat originální čínský porcelán? Když na nádobí poklepáte a uslyšíte melodický zvuk / zvonění, mohlo by se jednat o pravý čínský porcelán. Proti světlu by mělo nádobí lehce prosvítat a povrch musí být hladký.
Víte o tom, že nejdražší nádobí z porcelánu na světě je z Číny? Jedná se o pohárek, který se v aukci prodal okolo 830 000 000 Kč. Podobných kusů je na světě celkem 19. Představte si, že byste takový kousek doma našli. Co byste udělali? Prodali byste jej?
I broušené sklo má svou cenu
Nejčastěji mají naši předci doma předměty z broušeného skla. Mnoho lidí se domnívá, že takové kousky nemají cenu. Opak je ale pravdou. Jakmile najdete například skleničky, které vypadají tak, že je někdo ručně brousil a mají výrazné vzory, podívejte se na internet. Hledejte stejnou skleničku, kterou máte doma. Existuje možnost, že ji najdete na prodej a díky tomu zjistíte i její cenu. Zvlášť ceněné jsou barevné skleněné výrobky, například rubínové či kobaltově modré sklo.

Retro kousky, které si zaslouží pozornost
Nesmíme zapomenout zmínit i smaltované nádobí. I to totiž může být drahé. Stará smaltovaná konvice, cedník nebo hrnek s barevným dekorem může mít sběratelskou hodnotu. Nemáte doma třeba smaltované nádobí značky Sfinx? Tato porcelánka byla v době ČSSR velmi významná. Její výrobky se vyvážely i do dalších zemí a proslavila se po celém světě. I proto se o její výrobky zajímají sběratelé i v dnešní době. Nyní se tato firma jmenuje Belis.
Zdroje: lidovky, ireceptar, dumazahrada, newsweek, antikpraha, ceskatelevize