Platíte kartou? Pokud uslyšíte tuto otázku, neodpovídejte kladně
Platit kartou si zvyká stále více z nás. Dokonce i starší generace už zjistily, že platba kartou je rychlá, pohodlná a nemusí u sebe nosit hotovost, nebo alespoň ne velké částky. Nejvíce nám platbu urychlila bezkontaktní technologie. Platba kartou bez zadávání PIN však nemusí být vždy bezpečná. Je dobré vědět, jaké v sobě nese rizika, ať už jde „jen“ o skryté poplatky, nebo dokonce bezpečnostní hrozby.
Placení kartou nás také často ovlivňuje psychologicky. Utrácíme více, než kolik bychom vydali, kdybychom byli omezeni množstvím hotovosti v peněžence. Zkrátka i když je platební karta velký pomocník, někdy může být špatný pán.
Jak je to se skrytými poplatky
I když se to v dnešní době moc nestává, někdy je placení kartou zpoplatněno. Poctivý obchodník vás upozorní, že platba kartou něco stojí. Ten nepoctivý mlčí a je rád, že má nějaký kšeft. Pokud půjdete nakupovat do supermarketů nebo značkových obchodů ve velkých obchodních domech, nejspíš na tento problém nenarazíte. Některá menší města však mohou mít soukromé obchody, kde lidé platí za terminál vysoké poplatky. Pokud nakoupíte za stovky a tisíce, nejspíš vám nic navíc účtovat nebudou. Pokud však koupíte jen něco malého a vytáhnete platební kartu na např. 50 Kč platbu, nejspíš vám obchodník poplatek naúčtuje. Jemu by totiž při zaplacení poplatku z takového obchodu nic nezbylo.
Vyplatí se platit kartou v zahraničí?
Pozor si dejte také na platby kartou v zahraničí. Je to sice super pohodlné – není nutné měnit si české koruny na Eura nebo jinou měnu, ale můžete na tom prodělat. Kurz může být nastavený nevýhodně, nebo naskočí za převod peněz poplatek. Pokud chcete platit kartou v zahraničí, vždy si dopředu zjistěte, jaké poplatky se vás týkají a zda je lepší vyměnit peníze ještě v Čechách, vybrat v zahraničním bankomatu, nebo zaplatit kartou. Terminál také může požadovat, abyste vybrali, zda chcete platit v českých korunách, nebo např. v Eurech. Podle toho se pak přepočítá kurz a strhne poplatek za platbu. I v tomto případě si zjistěte, co je pro vás výhodnější.

Podvody a nebezpečí platebních terminálů
Určitě už jste slyšeli o tzv. skimmovacím zařízení. Jedná se o nenápadné zařízení, které podvodníci umístí na platební terminál nebo bankomat. Jakmile kartu použijete a zadáte PIN, skimmer vaše údaje zaznamená. Podvodníci tak získají přístup k vašemu účtu a mohou ho vybrat.
Pozor na tyto podvody dávejte především u bankomatů. Vždy se podívejte, zda je bankomat v pořádku, neodchlipuje se klávesnice, vstup pro kartu apod. Pokud se vám něco nezdá, raději v něm nevybírejte. U terminálů je to trochu složitější. Není běžné, že by skimmery byly umístěny na platebních terminálech ve velkých obchodech. Pozor si však dejte na místech odlehlých, nebo na takových, které nejsou pod pravidelnou kontrolou. Dnes se dá kartou zaplatit i poplatek na veřejném WC nebo parkovišti. Právě taková místa však nemusí být kontrolována a podvodníci je mohou využít k umístění skimmovacího zařízení. Pokud je to možné, plaťte na takových místech raději hotovostí.
Dříve bylo také obvyklé, že když jste platili v restauraci, číšník si odnesl vaši kartu a provedl s ní platbu. Vy jste však neviděli, co s ní provádí. Přinesl vám ji zpět i s účtenkou. Dnes už má většina podniků terminál přenosný, takže kartu nemusíte pustit z ruky. Přesto si dávejte pozor, hlavně v podnicích pochybné pověsti. Pokud to jde, opět zde raději zaplaťte kartou.
Psychologický dopad – při platbě kartou utratíme více
Problém při placení kartou můžeme zaznamenat i v podobě většího utrácení. Pokud jdeme do obchodu s konkrétní částkou v peněžence, těžko koupíme něco navíc. Máme peníze jen na určitý počet věcí, produktů, nebo na zboží do určité částky. Karta však umožňuje platit více a nemusíme tolik počítat. Snadno pak nakoupíme věci, které jsou zrovna v akci, i když je ve skutečnosti vůbec nepotřebujeme. Platba kartou je sice rychlá, ale pokud nechcete zbytečně utrácet, je dobré si stanovit konkrétní částku na den, kterou můžete utratit, nebo rovnou vybírat hotovost.
Kdy je lepší platit hotově
- Pokud nakupujete na neznámých místech, menších obchodech, na trhu, v restauraci nebo podniku pochybné pověsti, raději plaťte hotově
- Veřejná WC, parkoviště a podobná místa – zde raději plaťte hotově
- Malé nákupy je rovněž lepší platit v hotovosti – mohou zde naskočit poplatky za platbu kartou
- Pokud zbytečně utrácíte, je lepší si vybírat hotovost a chodit do obchodu jen s určitou částkou, která vás nenaláká na větší nákupy.
- Pokud si v zahraničí nezjistíte poplatky za převod měny, je lepší platit v hotovosti
Jak zabránit podvodníkům zneužít vaši platební kartu
- Kontrolujte si účet pravidelně, ať už ve výpisech nebo v internetovém či mobilním bankovnictví
- Používejte bankovní aplikace, které vám umožní kartu blokovat co nejrychleji
- Při online platbách neukládejte údaje o své kartě do internetu/e-shopu
- Online platby jsou lepší provádět virtuální platební kartou
- PIN nenoste napsaný u karty, v peněžence, ani jej nikomu neukazujte
- Při zadávání PIN si ověřte, že vám nikdo nekouká na ruce
Zdroj: