Dotace na plyn v roce 2025: Jak získat podporu na vytápění a snížit náklady?
V roce 2025 mohou mít některé české domácnosti potíže s výdaji za energie, byť by se jejich cena již neměla nijak dramaticky zvyšovat. Na druhou stranu je možné získat dotace, které mohou pomoci ušetřit při výměně starého kotle, případně při realizaci tzv. optimálního zateplení.
Plyn představuje jeden z nejdůležitějších zdrojů tepla pro domácnosti. V posledních letech ovšem jeho cena stoupá, za což může paradoxně jeho nižší spotřeba, stejně jako to, že Česká republika nedostává poplatky za jeho tranzit z Ukrajiny protékající přes naše území. V letošním roce pak budou náklady na energie opět ovlivňovat takové faktory, jako je poptávka či geopolitická situace. Ceny sice mohou růst, byť už zřejmě ne nijak výrazně, na druhou stranu je možné získat podporu na vytápění, čímž se vám může podařit snížit výdaje.
Výměna starého kotle
V září 2024 skončily tzv. kotlíkové dotace pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na krajích. Stále ovšem existují možnosti, jak ušetřit, a to v rámci dotačních programů. Jaké možnosti máte k dispozici konkrétně?
- V rámci programu Nová zelená úsporám je možné vyměnit starý kotel, případně další neekologické zdroje vytápění.
- Pro domácnosti s nízkým příjmem existuje program Nová zelená úsporám Light, který se týká výměny kotlů a kamen na tuhá paliva.
Jistě vás bude zajímat, kolik peněz můžete v rámci výše zmíněných programů získat. V tomto ohledu hraje roli skutečnost, zda o dotaci zažádají senioři či domácnosti s nižšími příjmy, nebo běžná domácnost. Rozdíly v konkrétních částkách sice nejsou tak významné, nicméně existují.
- Při výměně stávajícího zdroje topení na kotel na biomasu se v prvním případě jedná o 110 000 Kč, ve druhém o 90 000 Kč.
- Při přechodu na tepelné čerpadlo dostanou senioři a nízkopříjmové domácnosti 150 000 Kč a běžné domácnosti 130 000 Kč.
- Bude-li se jednat o lokální kamna na biomasu, půjde o 50 000 Kč, resp. 35 000 Kč.
- Navíc existuje jednotný příspěvek na napojení na centrální vytápění, jehož výše činí 30 000 Kč.

Doplňme, že některé výše zmíněné finance je možné čerpat i v rámci programu Oprav dům po babičce, který se zaměřuje na zálohové financování komplexních renovací nemovitostí. Podmínkou pro jeho dosažení je ovšem realizace důkladného, tedy optimálního zateplení.
Mohlo by vás zajímat: kdo má nárok na zvýhodněnou dotaci? Jedinci, kteří pobírají starobní důchod, případně invalidní důchod 3. stupně, ale také osoby čerpající příspěvek na bydlení či přídavek na dítě.
Optimální zateplení
Výše už jsme zmínili dotační program Oprav dům po babičce a psali jsme rovněž o tzv. optimálním zateplení, které by mělo vést ke snižování energetické náročnosti budov, jakož i k úsporám energie. Na kolik peněz můžete v rámci tohoto programu dosáhnout?
- Na optimální zateplení můžete získat až 1 milion korun. Lze ovšem dostat i další peníze, a to na ostatní úsporná opatření.
- Tato dotace může pokrýt celkem 50 % způsobilých výdajů.
- Existují i různé bonusy jako např. rodinný bonus 50 000 Kč, který se týká každého nezaopatřeného dítěte, případně kombinační bonus 10 000 Kč. Ten získáte, zažádáte-li kromě dotace na zateplení ještě o další dotaci na úsporné opatření.
- Domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, stejně jako z obcí podporovaných státem mohou ještě získat další 10% bonus z výše dotace.

Tip na závěr: výše zmíněné dotace mohou být výhodné, protože vám pomohou financovat změny, které povedou ke snížení nákladů na vytápění. V některých případech je nicméně taková výměna dokonce nezbytná. V loňském roce např. začal platit zákaz kotlů na pevná fosilní paliva nižší než 3. emisní třídy. Provoz zakázaného zdroje tepla přitom může být (i opakovaně) pokutován částkou 50 000 Kč!
Zdroje: Nová zelená úsporám, České noviny, Peníze, Nová zelená úsporám