Kam se poděly chybějící peníze? Otestujte svou logiku v této hádance
Myslíte si, že máte matematiku v malíčku? Nachystala jsem pro vás příklad, který je z běžného života. Zpočátku se může zdát, že jde o naprosto jednoduchou slovní úlohu. Jenže když si uděláme kontrolní propočet, zjistíme, že to nějak nevychází. Co za tím může stát? Jak je možné, že se nemůžeme dopočítat?
Hádanka o chybějícím dolaru
Dolar nebo koruna. Je to jedno. Jelikož tento příklad vychází ze světových měřítek, jsou částky v dolarech. Můžete si místo nich ale klidně přimyslet české koruny. Jen ty ceny nám pak nebudou připadat tolik reálné. Pro ukázku a zmatení počtáře to však stačí.
V hotelu máme tři hosty. Za svůj pokoj zaplatí dohromady 30 dolarů. Později však recepční zjistí, že se spletl a pokoj byl levnější. Hosté měli zaplatit jen 25 dolarů. Pošle tedy poslíčka, aby jim 5 dolarů vrátil. Jenže poslíček neběhá s penězi jen tak a nechá si zpropitné, aby z toho také něco měl. To činí 2 dolary. Každému z hostů pak vrátí po 1 dolaru.
To však znamená, že každý host zaplatil za pokoj 9 dolarů. Zkusme si tedy kontrolní počítání. Když 3 hosté zaplatili po 9 dolarech, činí cena za pokoj 27 dolarů. 2 dolary si nechal vychytralý poslíček. To je tedy celkem 29 dolarů. Kam tedy zmizel ten poslední dolar ze 30?
Jak tuto matematickou hádanku správně vyřešit?
Tak co? Zkusili jste si vypočítat správné řešení? Jak je možné, že jsme počítali správně, ale v kontrolním počítání příklad nevychází? Kam se tedy poděl ten poslední dolar?
Řešení hledejte v zavádějící manipulaci s čísly. 3 hosté zaplatili opravdu každý 9 dolarů za pokoj, tedy 27 dolarů dohromady. To je v pořádku. Naše výše uvedené počítání však bylo zavádějící. Poslíček si ponechal opravdu dva dolary. Ty však musíme od částky 27 dolarů odečíst, nikoli ji přičíst. Pak nám vyjde příklad správně. 27 dolarů bez 2 je 25 dolarů. Zbývající 3 dolary byly vyplaceny jednotlivým hostům.
Spočítali jste hádanku správně? Nebo vám to stále nejde do hlavy a přepočítáváte a přemýšlíte, jestli to není nějaká kamufláž?

Co si z této matematické hádanky odnést?
Když pomineme zmatečný matematický příklad, uvidíme, že se jedná především o nesprávnou manipulaci s informacemi. Problém byl formulován nesprávným způsobem a zmátl nás natolik, že jsme nebyli schopni příklad správně počítat. Z toho vyplývá, že než něco začneme vyhodnocovat, je potřeba správně a pečlivě analyzovat informace, které máme k dispozici. To je využitelné nejen pro tuto matematickou hádanku, ale i v běžném životě.
Vezměte si, kolik informací v životě každý den přijímáme. Ze zpráv na internetu, v rádiu, televizi, od známých i neznámých lidí. Stačí, aby jeden informaci špatně formuloval nebo interpretoval a hned vznikají dezinformace, které se šíří dál jako lavina. Je proto důležité, abychom se naučili nedat na první dojem, ale každou informaci si nejprve dobře ověřili a prověřili. Jedině tak dosáhneme toho, abychom si mohli udělat správný názor na správnou informaci nebo situaci. Podléhat prvnímu dojmu, kterým na nás informace působí, může být chybné. I když je to to nejjednodušší řešení, které se obvykle nabízí.
Tak co? Vyřešili jste hádanku správně? Poznali jste, kde nastala chyba, respektive nesprávná formulace situace? Nebo jste dokonce došli ještě k úplně jiným výsledkům či vysvětlením? Podělte se s námi o svá řešení v komentářích.
Zdroje: