Dar nebo závěť. Jaký způsob předání majetku dětem je lepší
Uvažujete-li o předání majetku svým potomkům, případně nějakým dalším osobám, možná vás už napadla otázka, zde je lepší darovací smlouva nebo dědictví. Obě možnosti totiž mají jisté výhody i nevýhody.
Někteří rodiče předají majetek svým dětem formou daru, další se spíše spoléhají na dědické řízení. Na obě varianty se každopádně zaměříme obecně, tedy nejen s ohledem na potomky. Každá má totiž svá pozitiva i negativa a hodí se pro rozdílné situace. Seznamme se tedy s darovací smlouvou a dědictvím. Nejprve však věnujme prostor finanční stránce věci, která bude pro mnohé podstatná.
Kolik to bude stát?
Pokud aktuálně uvažujete o tom, jak naložit se svým majetkem, máme pro vás dobrou zprávu – dědická i darovací daň byly již před drahně lety zrušeny. Při darování jsou osvobozeny od daně z příjmů osoby v přímé i nepřímé linii (sem patří vzdálenější příbuzní, ale třeba také osoby, které žily se zůstavitelem minimálně rok ve společné domácnosti). V každém případě musíte spočítat s náklady na notáře či odhadce. Doplňme, že přesahuje-li výše majetku 5 milionů korun, je třeba s tím seznámit finanční úřad.
Upozorňujeme: u osob mimo přímou a nepřímou linii je dar daněn 15% sazbou daně u fyzických osob a 19% sazbou daně u právnických osob, a to v případě, pokud jeho hodnota přesáhla 15 000 Kč.
Darovací smlouva pro rodinu
Tento způsob je často označován jako snazší a zároveň praktičtější. Jde každopádně o právně jistější postup. Darování má tu výhodu, že si je možné vše ohlídat. Navíc se jedná o rychlé a často rovněž finančně výhodnější řešení. Výše už jsme zmínili, že od daně z příjmů jsou osvobozené dary u osob v přímé a vedlejší linii. Navíc není třeba brát ohled na neopominutelné dědice (děti zůstavitele a nedědí-li ony, pak se jedná o jejich potomky), kterým jinak náleží povinný díl z pozůstalosti.
Darovací smlouva má ovšem i určité nevýhody. Patří mezi ně např. daň z prodeje nemovitostí při přeprodeji, kterou zaplatí obdarovaný při jejím prodeji do 5 let od nabytí. Navíc je nutné upozornit, že se darování bere jen velmi obtížně zpátky. Měli byste si jím tedy být opravdu jisti. Kromě toho je nutné upozornit na nutnost tzv. služebnosti neboli věcného břemene, jež může zajistit, že váš majetek nebude prodán ještě za vašeho života, pokud ho tedy např. stále užíváte.
„V případě darování domu či bytu, ve kterém chcete dožít, je ideální pojistit se zřízením věcného břemene, které by mělo být součástí darovací smlouvy,“ uvedla v rozhovoru pro web i60.cz advokátka Simona Rašková z advokátní kanceláře Müller&Skalický.

Závěť spíše pro známé
Uvažujete-li o předání majetku dětem, dědictví představuje horší způsob. Ve skutečnosti se totiž jedná o optimální řešení pro jedince, kteří nejsou v přímé ani vedlejší linii. Jak už jsme ostatně uvedli výše, v případě daru je při jeho hodnotě nad 15 000 Kč nutné zaplatit daň z příjmů, která zde odpadá. V tomto případě navíc majetek přechází na obdarovaného až po smrti zůstavitele, což může být též výhoda. Zároveň lze jednoduše stanovit podmínky pro dědění.
Mezi negativa dědictví patří nejen poplatky u notáře, takže se obvykle jedná o dražší způsob předání majetku, ale třeba také možnost složitého dědického řízení. Navíc je nutné doplnit, že se nedědí pouze majetek, ale také dluhy, byť se lze dědictví zřeknout. U dědictví může nastat problém také v případě, že nebudete chtít odkázat majetek (některým) svým potomkům. Výše už jsme se koneckonců zmínili o neopominutelných dědicích. Stále ale existuje možnost tzv. vydědění.
„Zůstavitelé nejčastěji chtějí vydědit potomky, kteří o ně nejeví skutečný zájem. Cítí se tak poškozeni a za to jim chtějí odepřít majetek, který by jim jinak po jejich smrti náležel,“ vysvětlil Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR pro Lidovky.cz

Pro co se nakonec rozhodnout?
Jak je patrné z předešlých řádků, jednoznačnou odpověď na otázku, zda je lepší darovací daň, nebo dědictví, poskytnou nelze. Pokud se vám na druhou stranu skutečně jedná o předání majetku svým dětem, jako vhodnější řešení se jeví darování. Odkázání majetku je totiž vhodnějším způsobem pro známé, tedy nikoli pro rodinu. V každém případě vám přejeme, abyste se rozhodli správně.
Zdroje: Info, Finance, i60, BusinessINFO, Kurzy