Český pracovní trh je v krizi. Opravdu už nikdo nechce pracovat?
Český pracovní trh čelí nebývalé výzvě. Firmy stále častěji hlásí nedostatek zaměstnanců a nemohou najít kvalifikované pracovníky. Na druhé straně je čím dál populárnější názor, jak lidé nechtějí pracovat. Dají se odhalit příčiny vzniklé situace?
Nezaměstnanost roste
Začátkem února zveřejnil Úřad práce zajímavá data. V lednu u nás nezaměstnanost vzrostla na 4,3 %, zatímco v prosinci se jednalo o 4,1 %. Lidí, kteří byli v lednu bez práce, bylo tedy celkem 320 516, což je o 14 038 více než v předchozím měsíci. Zároveň víme, že v lednu bylo 83 323 volných pracovních míst a to je o 163 250 méně než v prosinci minulého roku.
Z údajů vyplývá, že ve všech oblastech kromě Prahy vzrostl podíl nezaměstnaných lidí. Nejvyšší nezaměstnanost v počátku roku 2025 se týká Ústeckého kraje. Nejnižší míra nezaměstnanosti je v hlavním městě. Celkem 72,3 % volných pracovních míst je vhodných pro uchazeče se základním či nižším vzděláním, 68,6 % míst je vhodných také pro cizince.
Za poslední rok došlo také ke změně struktury uchazečů o práci, a to dle délky setrvání v evidenci úřadu práce. Klesl podíl lidí, kteří jsou bez zaměstnání méně než tři měsíce, a stoupl podíl těch, kteří jsou v evidenci přes rok.
Mění se tradiční zaměstnanecký model?
Jedním z faktorů ovlivňujících současnou situaci na trhu práce je proměna hodnot a postojů mladé generace. K práci a kariéře přistupují jinak. Čím dál víc mladých lidí preferuje flexibilitu, roste důraz na nezávislost i svobodu a touha po větším prostoru pro osobní život, do kterého tím pádem tradiční zaměstnanecký poměr často nezapadá.
Podle průzkumu Deloitte Gen Z and Millennial Survey 2024, do kterého byli zapojeni respondenti z 44 států včetně České republiky, až 43 % mileniálů a lidí z generace Z uvažuje tak, že ideální způsob práce je freelancing, neboli práce na volné noze. Jedná se o trend, který se primárně týkal IT a kreativních profesí, ale nyní se rozšiřuje i do jiných oblastí. Průzkum také ukazuje, že až pro 80 % lidí je důležité, aby jim jejich práce dávala smysl a cítili se ve své profesi pohodlně a spokojeně. Zároveň 37 % respondentů uvedlo, že odmítlo potenciálního zaměstnavatele z důvodu osobních etických zásad.
Každopádně svět se mění, doba jde kupředu, technologie se vyvíjí, a proto není na místě kritizovat mladé lidi za jejich přístup k životu. Z určitého úhlu pohledu může jít zkrátka jen o proměnu priorit, kdy důležitým aspektem je flexibilita v práci a větší kontrola nad vlastním časem, což se stává požadovanou podmínkou ze strany pracovní síly, nikoliv volbou. To je současně odpověď na vysoké tradiční nároky zaměstnavatelů.

Mzda již není motivace
Nejenže lidi chtějí vidět ve své práci smysl, byli by rádi i za adekvátní ohodnocení. Za to, že něčemu věnují svůj čas a energii, požadují patřičnou odměnu. Stížnosti na výši mzdy nejsou novinkou, ale současný stav na trhu práce tento faktor podporuje. Průměrná mzda pro rok 2025 je stanovena na 46 557 Kč, ale není tomu tak zdaleka ve všech oblastech Česka. Proto řada lidí volí freelancing, různé brigády jako přivýdělky nebo další zkrácené úvazky, což jim zajistí vyšší příjem a někdy i flexibilitu.
Pro mnoho uchazečů pak není nabídka zaměstnání, kde je vyžadována pravidelná docházka a nabídnuta minimální mzda, příliš lákavá. Výše mezd zkrátka nedrží krok s rostoucími náklady na život.
Mají vliv sociální dávky?
Řada lidí je vystavena pokušení využívat sociální dávky a nepracovat. Ačkoliv nezaměstnanost v Česku je vcelku nízká, někteří nezaměstnaní, zejména ti dlouhodobě, se spoléhají na různé formy státních dávek. Na druhé straně mnoho lidí se potýká s problémy, které nesouvisejí s neochotou pracovat. Někdy zkrátka chybí vhodné pracovní příležitosti, požadované vzdělání nebo infrastruktura, která by lidem pomohla se do pracovního procesu začlenit.
Negativní dopad na aktuální situaci a rozvoj ekonomiky má právě například nízká regionální mobilita, která se dotýká především žen, upozorňuje Jakub Grossmann z Národního institutu SYRI a CERGE-EI. Zároveň zmiňuje, že na jedné straně díky nízkým mzdám přežívají zastaralé firmy nebo méně produktivní odvětví. Na druhé straně je pak kvalifikovaná pracovní síla ochuzena o nové a potenciálně produktivnější činnosti.
To vše se poté promítá do nízkého ekonomického růstu, který má v Česku již dlouhodobý charakter. Zajímavé je, že nízké mzdy tedy mohou být důsledkem, nikoliv příčinou nezaměstnanosti.
Zdroje: forbes.cz, businessinfo.cz, irozhlas.cz, deloitte.com, uradprace.cz, pruvodcepodnikanim.cz