Ceny energií potápí české firmy. Jak to ovlivní naše peněženky?
Podle všeho budou ceny energií české firmy sužovat také v letošním roce. To bude mít navíc s největší pravděpodobností vliv i na konečné spotřebitele, kteří kupují jejich výrobky nebo služby.
Ceny energií už s největší pravděpodobností nadále stoupat nebudou, přesto jejich aktuální výše znamená pro řadu českých firem značnou finanční zátěž. Tato skutečnost navíc sužuje tuzemské společnosti více než společnosti ve většině evropských zemí. Jaký má tedy vliv cen energií na české firmy a jak se jim jednotlivé subjekty snaží bránit? Co to bude znamenat pro konečné spotřebitele?
Ceny energií v Česku
Růst cen energií se sice zastavil, na druhou stranu ještě nelze jásat. S největší pravděpodobností se totiž dlouho nepřiblíží tomu (pokud vůbec někdy), za jakou velkoobchodní cenu se prodávaly v době předkrizové. To je špatná zpráva pro mnohé české firmy, z nichž některé ceny energií doslova potápí. Pro některé subjekty se tak bude i v letošním roce jednat o zcela prioritní téma.
„Ceny energií zůstávají pro český průmysl i letos problémem číslo jedna. Trápí nás to mnohem víc než naprostou většinu evropských ekonomik, protože jsme nejprůmyslovější zemí. V situaci, kdy máme u největších odběratelů jedny z nejvyšších cen v EU, je to obrovský zásah do jejich konkurenceschopnosti,“ uvedl pro Novinky.cz Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Jak je na tom Evropa?
Na tomto místě musíme upozornit na skutečnost, že některé země průmyslu s energiemi pomáhají. Takové Německo sice ve své energetické politice dopadlo dosti špatně, na druhou stranu firmám kupříkladu odpouští poplatky na podporu obnovitelných zdrojů. U nás je naopak firmy musí platit, což se pochopitelně projevuje na cenách výrobků a služeb, a to samozřejmě negativním způsobem.
Ve Španělsku, Portugalsku nebo Švédsku jsou ceny energií oproti střední Evropě poloviční, případně dokonce ještě nižší. To však na druhou stranu nemusí mít pouze pozitivní efekt. Právě rekordní nízké ceny elektřiny ve Švédsku odrazují investory od dalších projektů, neboť výrobci musí dokonce platit za to, aby energii do sítě dodávali. Podle všeho navíc podobný scénář hrozí i ve Španělsku.

Vliv cen energií na české firmy
Po řadě zlevnění, kterou dodavatelé připravili na konec loňského roku, už aktuálně odborníci mnoho prostoru pro další pokles cen energií nevidí. Optimismus tedy není úplně na místě. Už v průběhu loňské srpna přitom Hospodářská komora České republiky uvedla, že více než polovina českých firem přiznává, že náklady na energie mohou ovlivnit výši firemních investic. Navíc tři čtvrtiny firem vyšší cenu energií přenášely dle tehdejších dat do svých cen, což z pochopitelných důvodů netěší samotné spotřebitele.
„Firmy nicméně ve většině zůstaly opatrné a promítaly zvýšené náklady do svých produkčních cen pouze částečně s ohledem na zachování konkurenceschopnosti své produkce. Takto postupovalo na šedesát procent respondentů,“ uvedla Lenka Janáková, ředitelka Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory České republiky.
Jistým řešením mohou být úsporná opatření
Firmy v České republice se pochopitelně snaží v aktuální situaci šetřit všude tam, kde je to možné. Někde např. dochází k zateplení provozů. Určité firmy se navíc rozhodly si elektřinu vyrábět samy, a to např. instalací fotovoltaických panelů, případně se zaměřují na vlastní LNG tanky a stanice na zkapalněný plyn. V každém případě ceny pro spotřebitele budou v roce 2025 zřejmě i nadále stoupat, byť pravděpodobně mírným tempem. Bude tak mj. nadále docházet ke zdražování potravin. Podle Potravinářské komory ČR by tempo mohlo dosáhnout až 5 %.
Zdroje: Novinky, Hospodářská komora, E15, iDnes, Deník