V únoru v Česku bankrotovalo 55 firem, o pětinu méně než loni. Největší počet návrhů na konkurz byl u společnosti MÉDEA
V České republice došlo v únoru k vyhlášení 55 bankrotů firem, což představuje o pětinu méně než v téže době předešlého roku, píše portál BusinessInfo.cz. Současně bylo zaznamenáno 77 podání na insolvenční řízení. Analytické pozorování naznačuje, že v posledních dvanácti měsících byly nejčastěji postiženy firmy v Moravskoslezském kraji a v sektoru dopravy a skladování.
Podle Věry Kameníčkové, expertky z CRIF – Czech Credit Bureau, se počet bankrotů firem snížil o desetinu ve srovnání s delším časovým horizontem, což koreluje s poklesem podílu špatných úvěrů mezi firemními dluhy a naznačuje zlepšení finanční disciplíny při splácení. Stabilní růst firemních úspor navíc signalizuje zdravou finanční kondici podnikatelského sektoru.
Za uplynulý rok bylo zaznamenáno celkem 644 bankrotů, což je o 80 méně než v předcházejícím období, a 1 015 podání na insolvenční řízení, což je mírný pokles o 15 případů.
V únoru byl největší bankrot oznámen u společnosti OK process, zabývající se zpracováním dat a hostingem. Na druhou stranu, mediální společnost MÉDEA zaznamenala největší počet návrhů na konkurz. Jan Cikler z informaceofirmach.cz upozornil, že i přes podání insolvenčních návrhů, například Barrandov Televizní Studio obdrželo povolení k moratoriu, což ukazuje na různorodost situací v rámci insolvenčních procesů.
V geografickém rozdělení bylo nejvíce bankrotů v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji, zatímco Vysočina a Karlovarský kraj nezaznamenaly v únoru žádný bankrot. Na 10 tisíc aktivních firem připadlo nejvíce bankrotů v Moravskoslezském kraji, Karlovarském kraji a v Praze, naopak Středočeský kraj vykázal nejnižší počet bankrotů.
Z odvětvového hlediska dominovaly bankroty v obchodu, zpracovatelském průmyslu a v sektoru realit. Za poslední rok byly nejvíce ohroženy společnosti v dopravě a skladování, ve zpracovatelském průmyslu a v ostatních činnostech, zatímco nejmenší počet bankrotů byl zaznamenán v sektoru vzdělávání, zdravotnictví a sociálních služeb, stejně jako v informačních a komunikačních technologiích.
Zdroj: BusinessInfo.cz